Crowdfunding International – opis programu, zasady zbierania funduszy

crowdfunding internationalCrowdfunding International to jeden z wielu dostępnych dziś na rynku serwisów internetowych, które pozwalają dosłownie „zbierać od innych ludzi pieniądze – na swoje marzenia” . Zasada jest prosta: wymyśliłeś ciekawy projekt, który chciałbyś zrealizować, marzysz o budowie domu, nowym samochodzie, spłacie długów czy chciałbyś wyprowadzić na rynek swój wynalazek (wszak kreatywni są wśród nas) i oczywiście nie masz na to pieniędzy. Zapisujesz się więc do programu crowdfundingowego (tu lista różnych programów tego typu), opisujesz swój plan i czekasz na dotacje od ludzi: jeśli Twój pomysł / cel się spodoba – wpłacą, żebyś mógł ów plan zrealizować, jeśli się nie spodoba – nie wpłacą. A ponieważ wielu z nas czekanie „szalenie męczy” to tu pojawia się „odpowiedź rynku” na tą mękę, czyli plan programu Crowdfunding International, dzięki któremu czekanie na ewentualne wpłaty można skrócić. Jak? Wystarczy dodatkowo coś robić, lub po prostu zdać się na system rozdzielania dotacji, jaki tu wymyślono.

Tyle słowem wstępu:)

Konkrety:

Crowdfunding International to platforma, która jest swojego rodzaju połączeniem klasycznego crowdfundingu z opcją rozbudowanego programu partnerskiego, dzięki któremu pieniądze na swoje cele można zbierać szybciej i nieco „pomóc szczęściu”.

Jak?

Otóż, oprócz standardowej opcji wspierania naszego projektu wpłatami dobrowolnych darczyńców, jest tu również możliwość promowania programu i zachęcania innych osób do założenia w nim własnego „marzenia”. Po co? Ponieważ każda osoba (my również) wchodząc do programu wpłacamy tu jednorazowo 225 € (z tego 200 € przekazywane jest na dotacje użytkownika nad nami, a 25 € to koszty manipulacyjne firmy). Tak więc wprowadzając do programu 2 osoby, otrzymujemy od razu 2 dotacje na 200 €.

Ważne: Niemal każdy program crowdfundingowy ma w swoim regulaminie informacje o opłatach, jakie nas w nim czekają. W zdecydowanej większości jest to procent od zebranej kwoty, i to nie taki mały… w niektórych 7,4 % prowizji , co przy kwocie uzbieranych np. 100 000 zł daje 7400 zł, które zbierający będzie musiał zapłacić serwisowi internetowemu, do jakiego w ramach crowdfundingu się zapisał. W Crowdfunding International nie ma niczego takiego, nie zapłacimy prowizji od zebranej kwoty, ani żadnych innych opłat manipulacyjnych. Jedynie 225 € „na start”, zaraz przy rejestracji.

Co jeszcze?

Załóżmy, że namówiliśmy ciocię i brata do otworzenia swojego projektu w CF (Crowdfunding International)  i dzięki ich wpłacie dostaliśmy po 200 € dotacji. I tu kończy się możliwość „wprowadzania” do programu osób w naszej pierwszej linii. Dalej, jeśli chcemy zebrać kolejne dotacje, to możemy szukać kolejnych osób, które tym razem… zapiszemy do naszej „struktury” niżej, czyli pod ciocię i pod brata (no chyba, że oni sami wcześniej znajdą swoje osoby, wtedy kolejne podpisujemy jeszcze niżej i niżej.

Plus takiego rozwiązania: nawet jeśli ktoś w linii, np ciocia, będzie nieaktywna i nie będzie chciała nikomu mówić o możliwości założeniu tu własnego projektu, to i tak ma ona szansę na to, że dostanie kogoś do swoje struktury czy od nas… czy od osoby, która nam poleciła crowdfunding, czy od tej jeszcze wyżej. W końcu oni wszyscy budują „swoją” strukturę, żeby zebrać więcej dotacji z pomocą „programu partnerskiego”, a więc i … budują struktury swoich partnerów.

To naprawdę ciekawe rozwiązanie, bo jeśli jest się w mocno promującej grupie, to można szybko zyskać nowych partnerów i nowe dotacje, dzięki ” tym u góry”.

Szkic obrazujący jak to wygląda:

crowdfunding international

HACZYK: Osoba nad Tobą może być mało aktywna, lub założyć projekt tylko w celu zbierania funduszy BEZ polecania programu i wtedy bezpośrednio od niej nikt Ci nie „wpadnie” do Twojej struktury, a co za tym idzie, osoba nad Twoim wprowadzającym ( o ile jest aktywna) będzie mieć więcej pracy, a więc i  Tobie kolejne osoby będą podpisywane dużo wolniej.

Pamiętajmy też, że po 200€ prowizji dostajemy wyłącznie od 2 osób, które są bezpośrednio pod nami, a one po 200 od tych, które są pod nimi… natomiast kolejne dotacje system dzieli wg specjalnego algorytmu, na który składa się taka tabelka:

dotacje crowdfunding

Widzimy tutaj np., że jeśli 4 osoby, które znajdują się pod „ciocią” i „bratem” wejdą na poziom 2.1 w programie, wówczas my otrzymamy dotację 10 € (od każdej z nich).

Jeśli wejdą na poziom 2.2 – otrzymamy dotację 50€ (od każdej z nich!), a jeśli wejdą na poziom 2.3 to będzie to już po 100 €.

Kiedy i jak wejdą oni na te poziomy? Gdy znajdą „swoich” ludzi do struktury lub…. gdy Ci ludzie „spadną” im od Ciebie, Twojego wprowadzającego, jego wprowadzającego itd itd.

Możliwości wydają się tu wręcz „szalone” jeśli chodzi o zyski.

A jak są szaleństwa, to są i haczyki.

HACZYKI

Wypłat z programu nie można robić wcześniej jak po osiągnięciu poziomu 4.1 

Do tego czasu dotacje jakie otrzymujemy (np. od cioci, brata i ludzi pod nimi), system automatycznie przeznacza na zakup nowych pozycji (2.1, 2.2, 3.3, 3.3) itd itd.
Dopiero gdy osiągniemy poziom 4.1 możemy zadecydować czy wypłacamy pieniądze, które się w tym momencie zebrały, czy też część przeznaczamy na wykup kolejnych pozycji, po to, żeby móc dalej rozwijać strukturę i zbierać więcej środków.

Sprytne? A no sprytne, bo pierwsze pieniądze nie są od razu wypłacane z programu, ale oczekują na pewne minimum. Dodam, tu, że w wielu klasycznych crowdfundingach fundusze można wyjąć dopiero PO zebraniu całości kwoty – ale nie tutaj, tu zrobisz to o wiele wcześniej, pod warunkiem, że dojdziesz do poziomu 4.1 (czy samodzielnie, czy czekając aż ktoś „spadnie Ci z góry”).

Ta druga opcja może potrwać dłużej, ale właściwie czemu nie? Gdyby nie ten program partnerski i algorytm, to można by tutaj  (tak, jak w innych „crowd”) liczyć wyłącznie na wpłaty przypadkowych ludzi, którzy chcą nam pomóc w uzbieraniu pieniędzy ( a wiadomo, że różnie z tym jest – nie każdy będzie chciał wpłacić €€€ na Twoją wymarzoną brykę;) . A tak – przemyślany system rozdzielania dotacji pozwala na więcej, daje tu większe możliwości.

Przechodząc na kolejne poziomy dotacji (w miarę ich otrzymywania i wypełniania się struktury), możemy dotrzeć max do poziomu 7.3 – wtedy otrzymujemy najwyższe dotacje z całej struktury, zgodnie z tabelką ich naliczania (patrz wyżej).

 

poziomy crowdfunding

 

Ważne:

Im wyżej zajdą nasi „partnerzy” czyli im wyższy poziom osiągną, tym więcej my sami zyskujemy dotacji. I dlatego w skrócie „góra” dba tutaj o „dół” 😉

Co jest ważne w działaniu pod-biznesowym w Crowdfunding International?

Po pierwsze: Grupa,w której się działa, czyli jeśli nad Tobą są aktywni ludzie np. z branż mlm czy revshare, marketingowcy itd (jak np. w mojej grupie), to możesz szybciej liczyć na to, że ktoś wpadnie Ci do struktury. Mocna grupa – większe możliwości. Słabsza grupa – mniejsze możliwości.

Po drugie: Własna aktywność. Możesz być w słabszej grupie w CF, ale jeśli sam jesteś aktywną osobą i masz marketingowo-rekomendacyjne zaplecze, to w zupełności dasz sobie radę.

Wpłaty do programu: Bitcoin, procesor Neteller (Neteller można zasilić z własnego konta czy karty kredytowej, podobnie jak Paypal), oraz procesor Skrill (Skrill można zasilić poprzez Sofort Banking, lub kartę kredytową), karta kredytowa i opcje z obrazka niżej.

crowdfunding

Ważne: Na blogu najczęściej opisuję programy revshare, ale Crowdfunding International NIE jest programem revshare – to chciałabym tutaj wyraźnie podkreślić. Dywersyfikując swoje źródła dochodów dobrze jest stawiać na różne branże i pomysły (takie jest przynajmniej moje zdanie).

Wypłaty z programu: bezpośrednio na konto bankowe, lub kartę do wypłat (koszt karty: 15 €)

Maksymalna kwota jaką w ramach 1 projektu można zebrać tu na swój cel: 3 500 000 €.

System ogólnie: matryca binarna

Minusy: wg mnie minusem jest to, że w przeciwieństwie do innych crowdfundingów NIE widzimy tutaj jaki jest finansowy cel danej osoby, ile już zebrała ani ile zostało do końca. Widzimy na co zbiera, ale nie ile już ma. Oczywiście można to przekuć w plus: ktoś, kto np. zbiera fundusze na spłatę długów niekoniecznie chce, żeby inni widzieli ile tych długów ma, więc brak jawnego pokazania ile zbiera i ile już ma, może być dla niego korzystny.

Plusy, korzyści podatkowe ( w Polsce):

Dotacje przypisane są do ustawy o darowiznach. Darowizna od JEDNEGO darczyńcy w okresie 5 lat:
Kwota wolna od podatku: 4902 zł ( ! )
Od 4902 zł do 10278 zł – podatek 12%
Od 10728 zł do 20556 zł – podatek 16%
powyżej 20556 zł – podatek 20%

Kto stoi za programem Crowdfunding International ?

Wszystkie informacje o firmie znajdziemy na stronie programu: https://www.crowdfundinginternational.eu/legal

Firma holenderska, zarejestrowana jako prywatna spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Crowdfunding International BV,  Obbicht, biuro 12a Stary Ratusz, 6125 BA, Miasto Sittard / Geleen zarejestrowana w Izbie Handlowej Gospodarczej pod numerem KvK 64498948. BTW: NL855692418.B01, telefon: Phone: +31 85 02 00 540.
Współzałożyciele i współwłaściciele platformy – Ivo Coenen (byłam na jednej z prezentacji, której był gościem specjalnym), Twan van der Kort, Pascal Nieling

crowdfunding international kto za tym stoi

Więcej o nich można poczytać na stronie Crowdfundingu.

Start programu: grudzień 2015.

Jak utworzyć swój projekt (cel finansowania), na platformie Crowdfunding International?

Rejestracjakliknij tutaj

Pola w formularzu należy wypełnić wg następującej instrukcji:

rejestracja w crowdfunding international

Po rejestracji od razu przechodzimy do opłacenia konta (225€) – i nie wejdziemy do panelu jeśli tej opłaty nie zrobimy. Dlatego też, w  Crowdfunding International nie ma pustych, nieopłaconych kont.

Dopiero po dokonaniu opłaty, możemy wejść do środka, a następnie zweryfikować się ( e-mailowa, oraz dowód lub paszport) i  utworzyć własny projekt (zdjęcie + opis celu).

Następnie otrzymamy swój ref link i możemy go promować w sieci lub polecać znajomym, którzy również chcieliby zbierać fundusze na realizację własnych marzeń.

W razie pytań – Kontakt.

Aktualizacja 22.09.2016 – jest już nowy kodeks etyczny Crowdfunding International. Sprawdź tutaj.

Aktualizacja 11.10.2016 – dzięki fajnej grupie, w której działam osiągnęłam dzisiaj w programie poziom 4.1 (to punkt, od którego można już wypłacać z programu uzbierane dotacje)

cfi crowdfunding

Dodatkowo: od kilku dni płatności w Crowdfunding International można dokonywać wykorzystując Bitcoin.

.

8 comments

 • Jak długo działa ten system?

 • Witaj Olu.CZY jest możliwosc,zbiórki na pomoc studentce 4-go roku Prawa,osieroconej po moim zmarłym Synie .Opłacam wnuczce czesne w wysokości 5.000zł, za kazdy rok studiow,poza tym, pomoce naukowe,utrzymanie poza miejscem zamieszkania, ubranie,środki higieny itp.Po skończeniu -za dwa lata czeka wnuczkę aplikacja radcowska lub adwokacka,to kolejne koszty. Ew. nadwyżka przeznaczona byłaby dla ubogiej mlodzieży studiującej oraz ratowanie koni przeznaczonych na rzeż. Potrzebną kwotę policzę po Twojej odpowiedzi.Dziękuję. Pozdrawiam.

  • Aleksandra Niedzielska

   Wydaje mi się, że tak, ale tutaj konieczne byłoby konkretne sprecyzowanie celu – takie są zasady projektu,
   czyli przykładowo: 20 000 zł na czesne dla studentki prawa.
   Albo rozwinięcie tej opcji o całkowite utrzymanie do końca studiów. CFI daje wprawdzie dużo swobodny w tworzeniu projektów, ale na pewno cel musi być 1 , konkretny, mierzalny (to nie może być kilka różnych rzeczy w 1 projekcie)

  • Witam serdecznie,

   Jeśli chodzi o projekty w CrowdFundingu to należy określić ściśle ich cel tak jak napisała Ola. Sugeruję aby były on określone np.

   budowa nowego domu
   zakup samochodu
   wycieczka dookoła świata
   budowa schroniska dla zwierząt
   budowa sierocińca
   stworzenie fundacji

   Tak naprawdę są to dotacje dobrowolne i nie ważne jaki Pani cel ustanowi pieniądze można wykorzystać na dowolny cel (nie mamy obowiązku zdawania raportu na co zostały przeznaczone). Taki CrowdFunding obserwujemy również w fundacjach jak i również np. w kościele podczas przysłowiowej zbiórki na tacę gdzie nikt do końca nie wie jak zostały wykorzystane pieniądze.

   Dzięki takiemu rozwiązaniu może pani wspierać różne inicjatywy czy też postawić sobie różne cele. Ważne aby cel publicznych tak jka wspomniałem był ściśle określony.

   Pozdrawiam i życzę ogromnych sukcesów w CrowdFunding

 • Witam Pani Olu 🙂 Drobna uwaga dotycząca możliwości wypłat. Można dokonać wypłaty poniżej poziomu 4. Sam takiej wypłaty dokonałem na poziomie 3.2 Nie wiem czy poniżej 3 też się uda… Jest Pani kolejną osobą, która przekazuje tę informację bez weryfikacji w praktyce… Nie wiem skąd wzięła się ta informacja… może jakiś „autorytet” coś powiedział i potem już poszło w eter… Wierzy Pani w takie przypadki? Pozdrawiam serdecznie. Polubiłem Pani bloga 🙂

Dodaj komentarz