FuturoCoin – opis, kontrowersje, White Paper

futurocoinsNo i stało się… 😉

Jedna z bardziej kontrowersyjnych (jeśli chodzi o opinie w sieci) – kryptowalut, wystartowała 31 stycznia 2018, czyli zgodnie z informacjami podanymi na początku roku przez firmę Futurenet i jednocześnie z małym opóźnieniem, bo wiele osób myślało, że ruszy już w 2017 – po evencie inauguracyjnym w Macau.

W tym artykule chciałabym na podstawie informacji dostępnych w sieci i na oficjalnej stronie FTO – opisać czym jest ta kryptowaluta, co ciekawego możemy wyczytać w jej White Paper, i gdzie znaleźć kod źródłowy.

Ale zanim opis, to słówko na start – w temacie kontrowersji 🙂

Bo musicie wiedzieć, że ta kryptowaluta ma w necie tylu fanów co i hejterów. I szalenie ciekawe jest to, że grono zwolenników jak i przeciwników uzbierała sobie jeszcze ZANIM w ogóle powstała! I to właściwie bawi mnie najbardziej, bo jak się dobrze przyjrzeć, no to… obie strony wyskoczyły z opiniami mocno przed szereg i cóż… sprawiły, że o FuturoCoin zrobiło się bardzo głośno jeszcze przed publikacją White Paper, portfela, i w ogóle przed pojawieniem się jej na rynku.
Coś trochę jak ocenianie zamieszkałej kolonii Muska na Marsie…

Skąd kontrowersje wokół FuturoCoina (FTO)?

 

1. Twórcą kryptowaluty jest Futurenet – portal społecznościowy (ponad 2 mln użytkowników), który „nagrabił sobie” w oczach wielu osób, bo sprzedaje matryce, reklamę i można w nim zarabiać polecając go innym ludziom. Zarzut nr 1: marketing wielopoziomowy prowadzony przez firmę jest FE, FE, FE ! Jak komuś się nie podoba, niech się nie rejestruje – wg mnie jest to stosunkowo proste.

2.Futurenet zapowiedział również sprzedaż pakietów miningowych do kopania FuturoCoina, oparty o system wynagrodzeń prowizyjnych (znów zgroza!) 😉

   Gdzie można kupić taki pakiet miningowy? W panelu Futuro.Network

Haczyk: Dostępne są w nim na ten moment wyłącznie takie formy płatności, że aby kupić np pakiet za 100$ do kopania FTO to musisz zarejestrować się również w samym Futurenet. Inaczej nie doładujesz konta Futuro.Network i nie kupisz pakietu miningowego.

Oczywiście można również kopać tą kryptowalutę na własnych koparkach, ale jak ktoś takowej nie ma, a chce kopać, to „pule” są sprzedawane tylko przez Futuro Network. I tu również prowizje z poziomów” są dużą bolączką dla „tradycjonalistów” świata kryptowalut, jeśli mogę to tak ująć.

3.Wejście FTO na giełdę Bitbay zapowiedział podczas listopadowego eventu w Macau (2017) jej prezes, Sylwester Suszek. Zrobił to na długo zanim Futurenet udostępnił White Paper, kod źródłowy i portfele do ściągnięcia, czym ściągnął na siebie sporo hejtu ze strony środowiska „krypciarzy”. No bo jak można zapowiedzieć wprowadzenie czegoś, czego nikt nie widział i jeszcze tego nie ma? Wprawdzie prezes Suszek tłumaczył, że był robiony audyt tej  kryptowaluty, ale na niewiele się to zdało.

 

W każdym razie te rzeczy, których „nie było” – już są, tutaj:

 White Paper FuturoCoina:
https://futurocoin.com/download/FuturoCoin-white-paper-en-31.01.18.pdf
 Otwarty kod źródłowy na github:
https://github.com/futuro-coin/Futuro
 Portfel do ściągnięcia z oficjalnej strony coina:
https://futurocoin.com/
lub bezpośrednio: https://github.com/futuro-coin/Futuro-binaries
 Aktualnie wykopane bloki:
https://explorer.futurocoin.com/insight/blocks
 Pakiety miningowe FTO:
http://futuro.network/
 Portfel online FuturoCoina (do automatycznych wypłat z Futuro.Network):
https://fnwallet.com/login
 Informacje dot. miningu Proof of Work (na własnych koparkach):

What is mining?


 FTO na CryptoCompare
https://www.cryptocompare.com/coins/fto/analysis/USD

 

Giełdy kryptowalut, na których jest już notowany FuturoCoin:

1. Yobit.io (zobacz aktualny kurs: https://yobit.net/en/trade/FTO/BTC )
2. Piyasa.net (giełda turecka)
3. Southxchange.com
4. Coindeal.com (giełda cypryjska, tu będzie od 18 kwietnia 2018)

 

Oficjalny, udostępniony przez firmę Futurenet link do centrum prasowego: https://futurenet.prowly.com/ , gdzie można znaleźć materiały prasowe o FN i FTO oraz aktualności.

Jeśli artykuł będzie przez przypadek czytał jakiś specjalista od kodów źródłowych (ja nim nie jestem) to byłabym wdzięczna za komentarz pod tekstem co do tego jak w/w kod źródłowy FTO się prezentuje, czy wszystko tam gra, czy coś budzi wątpliwości itd.

 

Jedna informacja, której brak rzucił mi się na oficjalnej stronie w oczy to:

a) zespół developerów – nie ma podanych tu żadnych nazwisk twórców, a byłoby dobrze. Jedyne info jest w samym portfelu, a dokładniej w informacjach.

 

Gdzie można kupić FuturoCoin?

W te chwili na pierwszej giełdzie, czyli Yobit, Coindeal, Piyasa i Southexchange FTO pojawił się tu w pierwszych dniach lutego 2018. Kolejne giełdy na których będzie się pojawiał FuturoCoin będę umieszczała wyżej, na zbiorczej liście.

W odpowiedzi na pytanie: po co to kopać, kupować pakiety miningowe itd skoro nie można tego jeszcze nigdzie sprzedać?

Otóż z tego samego powodu z jakiego kupuje się kryptowaluty w ICO. 😉

Bo może kiedyś cena będzie fajna i zrobi się na tym ładny deal.Ale może się też okazać, że cena będzie do kitu i projekt nie okaże się super hitem – wszak cenę i wartość coina będzie regulował sam rynek, i wtedy dopiero się okaże czy się na tym zarobi, czy straci.

Czy warto? NIE WIEM 🙂
Ryzyko jest 100%. Albo zarobisz, albo nie.  Tutaj jak w przypadku każdej innej inwestycyji wysokiego ryzyka: jeśli boisz się stracić i potencjalne ryzyko przekracza Twoje możliwości – to po prostu nie ryzykuj, nie pchaj się, odpuść to sobie.

 

A teraz skrócony wyciąg istotnych wg mnie informacji z…

White Paper FuturoCoina:

 

 Do czego jest FuturoCoin? FuturoCoin jest stworzony do rozwiązania problemu wolnych płatności oraz drogich opłat = gwarantuje on natychmiastowe transakcje ze stałymi opłatami na konkurencyjnym poziomie.

 Stała opłata transakcyjna w FTO tzn jest ona niezależna od tego, jaka jest duża liczba bajtów lub wartość przesyłana – po prostu STAŁA.

 Siłą FuturoCoina w odróżnieniu od innych kryptowalut, które mają podobny cel jest bardzo duża społeczność związana z Futurenet, który jest twórcą FTO. Jest to aktualnie ponad 2 miliony ludzi

 Ile będzie coinów? Całkowita liczba: 100.000.000 FuturoCoin

Z tego 70.000.000 będzie do wykopania, a 30.000.000 przeznaczono na promocję startową coina

 Czas potrzebny do wykopania wszystkich coinów: 10 lat

 Nowe bloki będą wykopywane co minutę

 Każdy blok nagradzany jest liczbą 13,31811263 FuturoCoinów. Wszystkie bloki są wykopywane przed węzły, ale w tym nie ma masternodów (nie biorą one udziału w miningu) !

 FTO oparty jest na rozszerzonym algorytmie Dash (jest forkiem Dasha), przy czym tutaj 50% nagrody za blok idzie do minerów (górników) a 50% do sieci masternodów (w Dashu jest 45%/45%/10)

 Ze względu na przepisy i regulacje prawne dostępna w Dash funkcja PrivateSend została usunięta z systemu FuturoCoin. W rezultacie wszyscy mają tutaj tą samą anonimowość jak w kryptowalutach podobnych do bitcoina.

 

  MASTERNODY: odgrywają wiele ważnych ról w ekosystemie FuturoCoin.

– Natychmiastowe płatności
– Zarządzanie
– Niska i stała opłata transakcyjna (niezależna od tego, jaka jest duża liczba bajtów lub wartość przesyłana)

W DASH masternody otrzymują dodatkową opłatę za przetwarzanie natychmiastowych transakcji. W FuturoCoin nie jest wymagana dodatkowa opłata za tego rodzaju operację, ponieważ wszystkie transakcje są natychmiastowe. (trochę to dla mnie masło maślane, ale tak jest napisane w White Paper, a nie jestem technicznym mózgiem więc nie wiem co mieli tu na myśli 😉

Masternody są geograficznie rozproszone i zabezpieczone przez wyspecjalizowane firmy.

I tu teraz informacja, którą nie do końca rozumiem: Masternody są własnością firmy FutureNet (!), która odpowiada za rozwój kodu, organizację wydarzeń, zatrudnianie pracowników,przygotowywanie i wdrażanie strategii marketingowych i systemów nagrody. Czy to znaczy, że nikt inny nie może sobie postawić własnego Masternoda i skoro wszystkie są FutureNetu to czy to nie znaczy, że FN będzie stale w posiadaniu przynajmniej 50% wszystkich wykopanych coinów, skoro 50% nagrody z bloku idzie do masternodów?

W Dash masternoda może mieć każdy, kto spełni pewne warunki (np. z tego co wiem ma min 1000 Dashy + własne autonomiczne serwery) i wtedy utrzymując węzeł Masternodów też wpływa niejako na decentralizację danego coina.

A co w takim razie, jeśli wszystkie masternody są „własnością Futurenet”? I co jeśli Futurenet nagle rozmyśli się i powie „aaaa nie, jednak nie będziemy tego robić”? Czy wtedy, skoro masternody odpowiadają za szybkość transakcji, opłaty i zarządzanie, to nikt się tym nie będzie zajmował? Apokaliptycznie mówiąc: system stanie, bo nikt nic nie wyśle? 😉

A tutaj już po napisaniu pierwszej wersji tego tekstu (patrz wyżej), znalazłam potwierdzenie tej informacji z oficjalnej strony fanpage Futurenet:

Będę zatem wdzięczna jeśli mi to ktoś wyjaśni, odpowiadając na 2 poniższe pytania, bo naprawdę się na tym nie znam, czyli:

a) jak (hipotetycznie) bez Masternodów, które wpływają na natychmiastowe płatności, zarządzanie i stałą opłatę transakcyjną sieć mogłaby działać dalej?

b) I jak nie wpływa to na decentralizację skoro 50% nagrody z bloku idzie zawsze do masternodów?

 

  Mining: Proof of Work. FuturoCoin jest na algorytmie X11 (kodem bazowym FTO jest kod Dash) W sieci FuturoCoin każdy użytkownik może uruchomić swój własny węzeł i utrzymać go w celu wygenerowania nowego bloku (nagroda 13,31811263 FuturoCoin).

  FuturoCoin, jako waluta oparta na DASH, ma wszystkie ograniczenia zabezpieczające sieć przed różnego rodzaju atakami ( Finney, Sybil itd )

Koniec „wyciągu” z White Paper FTO.

 

Pominęłam wyżej dużo blablania o historii kryptowalut, Satoshi Nakamoto, idei krypto, Bitcoinie, blablabla, wyjaśnieniach co to jest asymetria kryptograficzna, jak wygląda transakcja na blockchainie, blablabla, jak wyglądają zalety kodu Dash itd –  w ogóle bardzo dużo tam było o Dashu. Moim zdaniem trochę niepotrzebnie.

Podsumowując (i jest to oczywiście wyłącznie moja opinia):

 White Paper FuturoCoina nie wnosi wg mnie jakiejś niesamowitej nowości technologicznej, czy nie proponuje przełomowych rozwiązań na rynku. Z góry wiemy, że ta kryptowaluta nie jest jakąś „rewolucją”, i nie dąży do stworzenia czegoś, co będzie odkryciem i eureką na miarę Nobla…

 ALE … nie da się zaprzeczyć temu, że siłą nr 1 FuturoCoina będzie społeczność, jaka stoi za portalem Futurenet (mamy tu dominację Chin, Korei, + resztę świata – a już te dwa pierwsze kraje pokazują, jaką skalę może mieć zainteresowanie FuturoCoinem na rynku kryptowalut).Aktualnie na coina Futuro czeka mnóstwo osób – i już mnóstwo go posiada, bo dostało go na start za działania marketingowe w Futurenet.

 Biorąc pod uwagę fakt, że ta społeczność wokół FTO to, podkreślam: w znacznej mierze MARKETINGOWCY z różnych rejonów świata, to może mieć to wpływ na „pompkę” ceny i mocne wypromowanie tego coina na świecie.

 Jeśli dodatkowo faktycznie FTO pozwoli realizować transakcje instant, czyli natychmiast, a do tego pojawi się na kilku większych giełdach (a mają takie plany) – to wydaje mi się, że nie musi dawać nic więcej, bo wciąż problem szybkości i opłat jest znaczącym w dzisiejszym świecie.Warto tu również pamiętać, że społeczność może wpłynąć zarówno na WZROST jak i na SPADEK ceny. Zwłaszcza gdy zacznie hurtowo coina sprzedawać – np. w przypadku ataku paniki, co na rynku tej czy innych kryptowalut, zdarza się często.

 I cóż jeszcze… nawet jeśli okazałoby się tak jak wspomniałam wyżej, że masternody znajdujące się w rękach Futurenet jednak wpływają na centralizację tej kryptowaluty, to… no właśnie, to co…? Niektórzy już dzisiaj zauważają, że wiele kryptowalut (w tym Bitcoin) wcale nie są tak „zdecentralizowane” jak to się powszechnie uważa. No ale na tym to ja się akurat nie znam.

 

Jakie jest ryzyko inwestowania w kryptowalutę FuturoCoin?

Takie samo jak w każdą inną: MOŻESZ STRACIĆ.

Albo zyskać. Nikt nie wie jak będzie kształtowała się cena, a to zawsze są spekulacje.

Pamiętaj o zasadzie nr 1: NIGDY i w NIC nie inwestuj pieniędzy, których nie masz i których nie możesz stracić. I pamiętaj, że również NIGDY nie masz gwarancji, że cokolwiek zarobisz 🙂 Ty decydujesz.

11 komentarzy

 • Piszesz:

  „Pominęłam wyżej dużo blablania o historii kryptowalut, Satoshi Nakamoto, idei krypto, Bitcoinie, blablabla, wyjaśnieniach co to jest asymetria kryptograficzna, jak wygląda transakcja na blockchainie, blablabla, jak wyglądają zalety kodu Dash itd – w ogóle bardzo dużo tam było o Dashu. Moim zdaniem trochę niepotrzebnie.”

  a według mnie to było zupelnie niepotrzebne.
  wcale.
  to mial byc white papera futurocoina a nie dasha czy bitcoina.

  ale ogólnie artykuł bardzo przydatny, przeczytane. Dobrze ze nie napisalas ani samych zachwytów ani samych na nie. po środku jakos, wiec bardziej obiektywnie.

 • Mega robota i prawdziwy lider. Zanim poleci, przeanalizuje i podzieli się wiedzą.
  Brawo za pracę i trud.
  I choć coin nie wprowadza niczego nowego bo myślę że ma coś czego mało który coin posiada a więc tak jak napisałaś społeczność, która mocno będzie wspierać ten projekt. Także warto zaryzykować i zacząć kopanie. Pozdrawiam serdecznie.

 • W ostatnim czasie sporo naczytałem artykułów o kryptowalutach…..począwszy od napędzania strachu po iluzję świetlanej przyszłości.Należy więc to rozsądnie wypośrodkować, że to JEST….że ludzie inwestują i tą drogą szukają szans na lepsze.Droga jeszcze daleka do stabilizowania pewnych procesów że można będzie pewniej się ,,oprzeć,,zaufać temu co rodzi nowy wymiar przyszłości…jak patrzę na to całe zagadnienie:uważam to za nowy rodzaj i styl bohaterstwa, odwagi , otwieranie okna na jeszcze wiekszą wolność w dążeniu do samorealizacji, bycia autentycznie niezależnym ..i że ten czas obecny jest możliwy w urzeczywistnianiu marzeń dla wszystkich….artykuł wiele wnoszący bo napisany od serca i tak jak jest…

 • Kolejny ciekawy projekt FN – podziwiam ich biznesowe, systemowe podejście – nie sam portal, nie samo revshare – tylko kreowanie nowych produktów i rozwijanie ogólnoświatowej społeczności.

 • Tego wlasnie szukalem !

 • ładnie się napracowałaś pisząc tego posta . Futurocoinem też się interesuje , jednak ze względu na bardzo słabą wiedzę nie będę tutaj się wypowiadać 🙂

 • Podziwiam Twoją pracowitość i dociekliwość. Masz naturę naukowca. Dlatego wystarczy mi przeczytać Twój artykuł bo samodzielnie nic więcej bym nie wycisnął z oryginału a straciłbym masę czasu. Dziękuję,

 • Jan Wnukowicz

  Wnikliwa analiza czynników przemawiających za i przeciw. Bla bla bla mnie rozbawiło – dodatkowe punkty za to określenie. Końcowa konkluzja najtrafniejsza, można powiedzieć, róbta co chceta, wasze pieniądze – wasze ryzyko.
  Chętnie czytam wpisy na tym blogu, są czytelne, analityczne, konkretne. Dziękuję i czekam na następne.

 • Dzięki Olu za tekst. Świetna robota – jak zwykle zresztą.

 • AmbasadorNet

  Jestem pod wrażeniem. Kawał dobrej roboty. Obiektywnie , rzeczowo, jasno. Dziękuję Olu.

 • Wyjaśnienie dwóch ostatnich pytań które zadałaś masz w poniższej analizie ich whitepaper i kodów źródłowych:
  http://walczak.it/pl/blog/futurocoin-kopia-dash-bez-decentralizacji

Ta strona nie zbiera adresów e-mail.
Do dodania komentarza wystarczy podpis/ksywka i sam komentarz :)

Dodaj komentarz


1) Podanie e-maila NIE jest wymagane do dodania komentarza.

2) Jeśli chcesz przy komentarzu zostawić link do swojej strony (nie mylić z czystym reflinkiem),
pamiętaj, że opublikuję go wyłącznie wtedy, jeśli komentarz będzie wartościowy, nie spamerski
i będzie miał min 300 znaków.
:)