ERC20, BEP20 i BEP2 – co to jest i jak wybrać sieć?
Jeśli przez ostatnich kilka lat nie zaglądałeś do świata kryptowalut (odpuściłeś temat albo np. wściekłeś się, że w 2018 ceny spadły na łeb na szyję) i dziś nagle przypomniałeś sobie o tym, że jednak gdzieś tam na giełdach miałeś poupychanych nieco środków, to przy ich wypłacie z pewnością się zdziwisz. Dlaczego? Cóż, zaskoczą Cię takie kwestie, jak BEP20 czy BEP2. Ten świat wcale nie spał z powodu kilkuletniej bessy i cały czas się zmieniał.
Przy wypłacie Bitcoina, Ethereum czy innych tokenów z różnych miejsc sieci, ale przede wszystkim z giełdy Binance może Ci się pojawić taka informacja, jak na obrazku obok.
Chcesz sobie wypłacić Eth, tak, jak kiedyś, a tu ZONK: wybierz bramkę numer jeden, dwa albo trzy. I jeszcze ostrzeżenie, że jak wybierzesz źle, to możesz stracić swoje środki. UPS! O co chodzi? Przecież Ty tylko chcesz zlecić wypłatę. System krzyczy, że masz wybrać sieć przesyłu: ERC20, BEP20 albo BEP2. Co?? Jakie znowu bep?! I dlaczego koszty przelewów przez te „bramki” są tak skrajnie różne?
Sieć ERC20, BEP20 i BEP2 – co to jest i o co chodzi?
Tłumacząc możliwie prosto zmiany, jakie pojawiły się w krypto w ostatnich latach, sięgnę na chwilkę do początku. Parę lat temu, kiedy wysyłaliśmy np. ETH z jednego adresu na drugi, robiliśmy to po blockchainie ETH. Jeśli wysyłaliśmy BTC, to podawaliśmy adres blockchaina BTC, na który przychodziły potem środki. Analogicznie wyglądała wypłata każdego innego tokenu. Cardano leciało na Cardano, LTC na LTC, a BNB na BNB. Proste? Proste. Po co to komplikowano?
Jak mawiał klasyk, początkowe komplikacje są po to, żeby coś uprościć! No i umożliwić rzeczy, jakie do tej pory nie były możliwe.
Ideą postępu w krypto świecie stało się wymyślenie takich możliwości, „bramek”, „standardów przesyłu” czy zwał jak zwał, które pozwoliłyby na więcej. Np. przesłanie kryptowaluty A po innej sieci niż jej własna, tak, żeby docelowo od razu otrzymać kryptowalutę B. Np. mam ETH, chcę mieć XYZ, więc zamiast sprzedawać ETH za coś, za co potem mogę kupić XYZ, klikam 1 przycisk i zamieniam ETH na XYZ. Idąc dalej tym tropem, dziś możliwe jest już przenoszenie tokenów między różnymi blockchainami (wow!). Świetnie działa też używanie tzw. tokenów kompatybilnych na różnych blockchainach. Okej, wiem, mogłeś się zgubić, ale zaraz to przybliżę, a przynajmniej się postaram 🙂
Różnice i podobieństwa
Standard ERC20 – w uproszczeniu (do potrzeb tego artykułu): pozwala na przenoszenie (przelewanie, wypłacanie) tych wszystkich tokenów, które powstały kiedyś na bazie Ethereum. Kryptowaluta X powstała na Ethereum przelewana jest na adres w standardzie ERC 20. To jest to, co znałeś kiedyś, zanim powstały poniższe standardy.
Standard BEP2 – w uproszczeniu: pozwala na przenoszenie (przelewanie, wypłacanie) tokenów w Binance Chain (łańcuch opracowany przez Binance). O niebo tańszy od ERC20 i o niebo szybszy. Ale UWAGA! Niech Cię ręka broni przed próbą wybrania przelewu przez sieć BEP2 jeśli nie posiadasz do wypłaty tokena adresu BEP2! A to coś zupełnie innego niż ERC20. Binance stworzył swój własny protokół, przez który można wysyłać kryptowaluty z adresu A na adres B. Ale! Adresy te muszą należeć do sieci Binance Chain. Masz stary adres ERC20? Nie wyślesz na niego tokenów w standardzie BEP2 (utkną, wyparują, w najlepszym razie nie zostaną wysłane, koniec kropka!). Musisz założyć sobie portfel umożliwiający uzyskanie adresu BEP2 danej kryptowaluty, żeby móc w tym standardzie wysyłać coiny.
Standard BEP20 – w uproszczeniu: pozwala na przenoszenie (przelewanie, wypłacanie) tokenów w Binance Smart Chain (łańcuch Binance). O niebo tańszy od ERC20 i o niebo szybszy, a do tego dający więcej możliwości niż jego BEP2. Identycznie, jak wyżej, żeby przelać kryptowalutę po tym standardzie musisz posiadać odpowiedni adres! Nie wysyłasz ETH po standardzie BEP20, jeśli nie masz właściwego adresu docelowego.
.
Dobrze, bla, bla, skąd brać te adresy?
Widać wyraźnie, że różnica w kosztach przelewów jest ogromna (foto niżej), więc zapewne chciałbyś oszczędzić kilkadziesiąt dolarów na wypłacie, zamiast lecieć „starociem ETH” czyli ERC20 albo „starociem BTC” czyli klasycznym blockchainem BTC.
Dla pewności: stare standardy zaznaczyłam na zielono – sam widzisz, jakie są opłaty. Aż kusi żeby skorzystać z BEP2 czy BEP20, prawda?
Jak znaleźć adresy do wypłat tokenów w BEP2 albo BEP20?
Żeby móc wysłać BTC, ETH czy inną kryptowalutę np. z giełdy Binance poprzez BEP2 albo BEP20, najprościej jest skorzystać z portfela Trustwallet. Możesz też sprawdzić czy portfel, z którego sam korzystasz obsługuje ten standard – jeśli tak, to super, adres znajdziesz w środku.
Uwaga: „Odpowiedni adres” to słowo klucz, bo chcąc wypłacić BTC przez BEP2 (Binance Chain) albo BEP20 (Binance Smart Chain) musimy znaleźć na tych łańcuchach odpowiednik Bitcoina! Symbolem BTC jest tu token BTCB (tak, to jest ODPOWIEDNIK BTC dla transakcji międzyłańcuchowych po BEP2 czy BEP20).
Instrukcja dla Trustwallet
- Otwórz portfel Trustwallet.
- Kliknij w prawy górny róg – symbol dwie kropki z dwiema kreskami
- Otworzy Ci się szukajka tokenów.
- Wpisz BTC – wyskoczy Ci portfel klasycznego BTC (nazwijmy go portfelem „droga opłata”), uruchom jeśli chcesz robić przelewy po tradycyjnym blockchainie
- Wpisz BTCB – wyskoczą Ci portfele odpowiedników Bitcoina dla BEP2 i BEP20 (BEP20 rozpoznamy po dopisku „Peg” w nazwie). Włącz z prawej.
Tu https://bscscan.com/tokens możesz dodatkowo sprawdzić czy dobrze wybrałeś, to oficjalna strona Binance Smart Chain z adresami tokenów BEP20.
- Wróć do głównej listy tokenów i zobacz, że ów już tam widnieje i ma cenę taką jak klasyczny BTC
- Wchodzisz do środka i wybierasz „receive” czyli otrzymaj. Pojawia Ci się adres, którego tak szukałeś. Kopiujesz go, wracasz do miejsca, z którego chciałeś sobie przelać Bitcoina (np. na giełdę Binance) i przy wyborze sieci klikasz np. BEP20 i wklejasz adres odpowiednika Bitcoina w BEP20. Albo w BEP 2, jak wolisz. Zlecasz wypłatę i otrzymujesz na Trustwallet to, co sobie wypłaciłeś z giełdy, przy minimalnej opłacie.
Tak samo szukasz odpowiedników innych kryptowalut, które np. przeginają z opłatami na swoimi tradycyjnym blockchainie.
Wrzucam przykład BAT (Basic Token Attention):
Uwagi, haczyki i inne:
- Nie każda giełda kryptowalut obsługuje standardy BEP2 i BEP20, więc z niektórych giełd możesz nie przelać środków tanio i szybko wykorzystując w/w standardy.
- Trustwallet, podobnie jak i łańcuchy BEP2 i BEP20 zostały opracowane przez Binance. Większość z nas korzysta dzisiaj z tej giełdy, ale trzeba mieć świadomość, że to wszystko dzieje się wewnątrz ich ekosystemu dla kryptowalut. Osobiście nie trzymałabym tu wszystkich środków, a raczej wykorzystywała opcję wtedy, gdy zależy mi na tanim i szybkim przelewie (potrzebnym np. do innych transakcji). Tu dodam: jeśli ktoś z Was widzi to inaczej, to możecie mnie olśnić, będę wdzięczna.
- Poza Binance Chain i Binance Smart Chain, istnieje dzisiaj wiele innych sieci, które działają podobnie. Umożliwiają szybkie i ekonomiczne przenoszenie swoich dóbr po różnych blockchainach. Nie musisz korzystać z tych, możesz poszukać i innych.
Przelew BTC w BEP20 z Binance i powrót środków
.
Załóżmy, że przelałam z giełdy Binance kryptowalutę BTC na Binance Smart Chain (BEP20). Dokładnie niecałe 5$ przy opłacie 0,17$ (brzmi, jak fantazja, prawda? Normalnie na klasycznym łańcuchu Bitcoina w ogóle nie zrobiłabym przelewu, bo 5$ nie starczyłoby nawet na opłatę, a tu proszę!
Nie zdążyłam wrócić z fajki, a środki już były na Trust Wallet. 5$ w BTC, no szok.
…następnie, załóżmy, że zrobiłam sobie wewnątrz Trustwallet jakąś inną transakcję. Np. wymieniłam część tej szalonej kwoty na inną super okazyjną krypto tzn. inny odpowiednik jakiejś krypto na BEP20. Na koniec zostały mi resztki tego BTCB, które chciałabym z powrotem (też tanio!) wysłać na Binance i żeby to stało się znowu starym dobrym BTC. Brzmi trochę jak jakaś teleportacja a’la Star Trek, ale i tak to mniej więcej wygląda.
Wchodzę do depozytów giełdy Binance i wybieram „zrób depozyt BTC”. I teraz pojawia mi się takie oto okno:
I tu jest najważniejsze! Pomyłka grozi wstrząsem;)
Jeśli z Trustwalletu, na którym mam BTCB z dopiskiem PEG czyli BEP20, chcę magicznie przelać środki na giełdę Binance, żeby znowu stały się Bitcoinem to muszę z giełdy wybrać do depozytu adres BEP20! Z tego samego łańcucha na ten sam łańcuch. Nie mogę wysłać z BEP20 na BTC klasyczny blockchain, ani na BEP2, tylko BEP20.
Z tego powodu sama giełda Binance zapyta Cię wyskakującym okienkiem czy na pewno masz dobry adres? Czy jesteś pewien, że to BEP20? Czy przelewasz z portfela lub giełdy, które to BEP20 wspierają? Sprawdź 5 razy.
P.S Oczywiście, żeby wypłacić nasze BTCB na Binance, to na Trustwallet musimy posiadać trochę BNB, który stanowi tu gas (stąd pobierana jest drobna opłata za przelew).
Transfery tokenów poprzez przelewy miedzy łańcuchami są tanie i wygodne, ale trzeba się do nich przyzwyczaić. Kilka prób i potem idzie już łatwiej.
P.S Nie wiem, jakie zmiany czekają nas po kolejnej bessie na kryptowalutach, ale jak widzisz ten światek w miejscu nie stoi:)
.
Profilaktycznie przypomnę, że ten blog nie jest poradnikiem inwestycyjnym ani nic w tym guście. Zerknij do stopki ZANIM zdecydujesz się w rynek kryptowalut włożyć choćby 1 grosz.
Zapisze to sobie do lektury przy kolejnej wypłacie, na te chwile nie rozumiem
A co jeśli jakaś siec przestanie działać, np BINANCE upadnie … to co wtedy z tymi tokenami wysłanymi za pomoca ich sieci?
Wg mnie? Znikną w niebycie czasoprzestrzeni:)