Exp Asset, relacja ze spotkania +podatki od kryptowalut

exp asset eventAktualizacja 10 sierpnia 2018: firma Exp Asset wycofuje się z obsługi klientów zamieszkałych w Polsce (nadal działa, ale już bez świadczenia usług klientom z Polski). Poniższy artykuł przechodzi więc do „archiwalnych”.

Jakkolwiek jeśli szukasz informacji o podatkach od kryptowalut, to zjedź myszką niżej do części w której o tej kwestii mówiła Kancelaria Kufieta – znajdziesz tam sporo przydatnych informacji.

16 grudnia 2017 odbyło się w Warszawie, w Hotelu Mariott, spotkanie z właścicielem Exp Asset (mały event), na którym mogliśmy posłuchać o tym, co w 2017 udało się firmie Exp Asset zrealizować, a co czasowo jeszcze nie wyszło + usłyszeć o planach firmy na rok 2018.

Jakkolwiek sam event był niewielki, i było na nim ledwie kilkadziesiąt osób, to Ci, których nie było, naprawdę mają czego żałować – i chodzi mi tu nie tylko o posłuchanie o planach firmy na kolejny rok, ale przede wszystkim o długi blok tematyczny dotyczący tego jak rozliczać podatki z kryptowalut.
Tą część poprowadziła Kancelaria Prawna Kufieta z Wrocławia i zrobiła to naprawdę fachowo.

W tekście niżej: najpierw znajdziecie informacje o samym evencie Exp Asset, a w drugiej części – podsumowanie bloku dotyczącego właśnie wystąpienia Kancelarii Kufieta i tematu rozliczania podatków od kryptowalut. Myślę, że wielu z Was będzie tym fragmentem zainteresowanych, dlatego warto poczytać.

exp asset

 

Co udało się zrealizować Exp Asset w 2017?

 Uruchomienie i rozwój platformy Exp Asset

Założenie biura w Warszawie, w prestiżowym Warsaw Financial Centre (drzwi otwarte są w piątki, można przyjść, zobaczyć, porozmawiać)

Nawiązanie współpracy z traderami z Polski i z Niemiec

Firma nawiązała też współpracę z panem Łukaszem Bożkiem (był na evencie), który ma wieloletnie doświadczenie na rynku finansowym i pracował m.in jako dealer walutowy w Banku Zachodnim WBK. Zajmował się również optymalizacją transakcji walutowych oraz zarządzał ryzykiem.

exp asset Warszawa

Jakie są plany Exp Asset na 2018?

 Pierwszy kwartał: rozwój platformy Harry Forex

 Wdrożenie pierwszych na świecie Ubezpieczeń Bitcoina

 Uruchomienie własnej spółki faktoringowej obsługującej transakcje mikrofaktoringowe (to będzie usługa skierowana do firm, które mają dłużników/ vs osoby długo zalegające z zapłatami faktur)

 

Na dzisiaj: całość zysków Exp Asset pochodzi z tradingu kryptowalutami i z miningu kryptowalut (który będzie w najbliższym roku mocno rozwijany).I tu w zapowiedziach Prezesa pojawiła się informacja, że aktualnie mają miejsce na 3700 koparek kryptowalut, i to chcą wdrożyć w całości do lutego 2018, a docelowo, do końca roku chcą mieć 20 000 koparek kryptowalut i cytując Patryka Krupińskiego „być największą kopalnią ETH we wschodniej Europie”.

Te nowe koparki mają już być podpięte tak, by wypłacać użytkownikom zyski z matryc z wykupioną w nich pulą miningową bezpośrednio w danej kryptowalucie, czyli w ETH, czy ETC, a nie tak jak dotąd – w USD. Poza kupieniem „mocy do kopania” poprzez matryce Exp Asset tak, jak jest dzisiaj, będzie też można kupić sobie w firmie koparkę i wtedy ona będzie ją obsługiwać, a nam przelewać zyski w danej kryptowalucie.

Admin wspomniał również o tym, że chciałby stworzyć własną giełdę kryptowalut, ale jest to bardzo czasochłonne i nie uda się już w 2018 roku.

 W 2018 roku zostanie w Exp Asset wprowadzona Rada Nadzorcza i Zarząd + będą publikowane raporty z posiedzeń tych „organów”.

 W 2018 roku będzie również opublikowany audyt finansowy firmy, który będzie zrobiony przez biegłego rewidenta, niezależnego od Exp Asset i Kancelarii Kufieta (wielokrotnie podkreślana transparentność i działanie zgodne z prawem). W audycie ma być wyraźnie widoczne z czego zyski czerpie Exp Asset, czyli trading i kopanie kryptowalut, tak, by nikt nie mógł firmie zarzucić że jest piramidą, czy utrzymuje się tylko z wpłat nowych członków

 

Jak promować firmę i jak jej NIE promować, żeby nie dostać BANA i nie mieć problemów prawnych?

 

 ABSOLUTNIE NIE WOLNO nikomu gwarantować zysków, ponieważ Exp Asset jest platformą edukacyjną i płacimy tutaj za dostęp do szkoleń z tradingu, a naliczenia (ok 1% dziennie) są wtedy, jak firma ma zyski. A jak każda firma, tak i Exp Asset może te zyski mieć, lub nie mieć.

Cytaty z prezentacji Patryka Krupińskiego:

1.Prawo do udziału w zyskach dla Użytkowników ma zachęcać osoby do uczestniczenia w platformie i zwiększania jej zasięgu, aczkolwiek firma teraz, jak i w przyszłości, bazuje i będzie bazować na tym, aby jej zyski pochodziły z tradingu i wydobycia kryptowalut

2.Prosimy Państwa, jako niezależnych Partnerów, abyście pamiętali, by rzetelnie poinformować każdą z zapraszanych osób o wszystkich funkcjonalnościach w Exp Asset. Nowi użytkownicy nie powinni dołączać tylko dla osiągania zysku z planu marketingowego.

3.Podstawą, jest informowanie wszystkich, że zapraszanie nowych osób nie jest konieczne do działania w Exp Asset jak i osiągania zysku, a także to, że działalność firmy obarczona jest ryzykiem. Exp Asset nie gwarantuje zyski i to jest coś, czego NIE WOLNO pomijać w prezentacjach.

I tu ciekawa istotna informacja od Kancelarii Prawnej: Wprowadzenie kogoś w błąd poprzez udzielenie mu mylnych informacji dotyczących rzeczywistości podpada po Art. 286 kodeksu karnego, czyli oszustwo!

Dlatego – promuj rzetelnie, i nie oszukuj innych poprzez wprowadanie ich w błąd czy podawanie niepełnych informacji. Zawsze musi być informacja o ryzyku i braku gwarancji.

 ABSOLUTNIE NIE WOLNO też komukolwiek sugerować, że to jest INWESTYCJA i pewne zyski, bo Exp Asset nie jest firmą inwestycyjną (co akceptujesz w regulaminie).

exp asset rekrutacja

 

Nowy regulamin Exp Asset

Ten fragment omawiała Kancelaria Prawna, która stworzyła i opracowała cały regulamin Exp Asset tak, by był zgodny z polskim prawem i wyczerpywał temat od A do Z, dlatego warto przeczytać.

 Najważniejsze:Zakaz tworzenia multikont. Użytkownik może posiadać wyłącznie jedno konto w Serwisie

 Pozyskiwanie nowych osób do Exp Asset nie jest wymagane ani konieczne do osiągnięcia zarobku

 ROTATOR poleconych: W przypadku gdy ktoś rejestruje się bezpośrednio przez stronę, z pominięciem reflinków, system w sposób losowy przydziela go do jednej ze struktur w firmie. Raz dokonany przydział nie może być zmieniony w sposób manualny.

Regulamin zostanie też dostosowany to uchwalonego rozporządzenia Rady Parlamentu Europejskiego wchodzącego w życie 25 maja 2018 (ochrona danych osobowych)Całość regulaminu w j. polskim znajdziecie tutaj: https://expasset.com/docs/expasset/RegulaminExpAssetPl.pdf

 Na pewno wkrótce pojawiają się też zmiany w prezentacji planu marketingowego – tu również zostaną one doprecyzowane z pomocą prawników (Właściciel Exp Asset czyli Patryk Krupiński wielokrotnie podkreślał, że chce działać zgodnie z prawem i jest to dla niego bardzo ważne).

 

Moje wrażenia z w/w części:  bardzo ciekawe, zwłaszcza wypowiedzi prawników Kancelarii Kufieta , bo rzucały wiele światła i na sprawę regulaminu, prawnych „porządków”, ale i na to jak się bronić przed hejtem, przed oskarżeniami rzucanymi w internecie i nie tylko – masa ciekawych informacji, które można wykorzystać nie tylko działając w Exp Asset ale i w jakiejkolwiek innej firmie.

Czego mi zabrakło na tym evencie?

 Mocniejszej promocji marketingowej. Reklama eventu w sieci i na Facebooku, była krótko mówiąc… kiepska, czego efektem była zapewne mała ilość osób, które przyjechały, a szkoda, bo choćby ze względów prawno – podatkowych było warto przyjechać i łyknąć trochę cennej wiedzy, zadać pytania itd. Swoją drogą… – jak ktoś mnie potem spyta o podatki, prawo, hejt, regulaminy itd i będzie liczył na poradę, a nie pofatygował się na event, to sorry misie 🙂 Takie wydarzenia są po to, żeby z nich coś dla siebie wyjąć (i nie mówię tu tylko o smacznych przekąskach). I dlatego warto bywać. Nie ma Cię – Twoja strata.

 Liderów. Liderów. Liderów.

Tych zabrakło zdecydowanie – na poprzednim evencie poszczególne bloki tematyczne prowadziły różne osoby działające aktywnie w firmie i osiągające już w niej pewne pozycje, więc było to i ciekawe i wciągające. Różne punkty widzenia, metody, różne postaci. Moc. Tymczasem teraz na scenie był tylko Patryk Krupiński (właściciel Exp Asset) oraz przedstawiciele Kancelarii Kufieta. Marketingowo – cóż, cieniutko 🙂 Nie wiem gdzie się podziali liderzy, promotorzy i marketingowcy, ale jeśli przypadkiem trafią na ten artykuł, to chciałabym Wam powiedzieć, że naprawdę brakowało Was na tej scenie, albo chociaż wśród uczestników słuchających. Liczyłam na fajne rozmowy w czasie przerw, a tu nic z tego

Myślę, że każdą firmę tworzą Ludzie. Nie tylko właściciel, nawet jeśli jest dobry, w tym co robi, ale również (albo raczej przede wszystkim) Ci, którzy marketingowo tą firmę pchają do przodu (reklama sama się nie zrobi, co 5 głów to nie jedna).  A tutaj zdaje się to „pchanie” gdzieś się pogubiło.Tak, czy siak – wszystkich działających (lub nie) – w tle – serdecznie pozdrawiam i mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze czy na kolejnym evencie Exp Asset, czy na innym 🙂

 

Podatki z kryptowalut (opracowanie Kancelarii Kufieta)

exp-kufieta

Kwestia rozliczania się z podatków została przedstawiona wyjątkowo przystępną metodą: pytanie – odpowiedź. Wszystko ładnie rozpisane na slajdach i omówione w szczegółach, więc i zrozumienie wielu przypadków było jaśniejsze w odbiorze. Niestety telefon mi trochę świrował, więc nie wszystkie slajdy mam wyraźne, tak czy inaczej wklejam je niżej –  więc przy odrobinie wpatrywania się na pewno odczytasz co i jak 🙂

podatki od kryptowalut

Screen z pytaniem „Czy Bitcoin jest legalny?” wyszedł zbyt zamazany żeby wkleić, ale odpowiedź brzmi TAK.

podatki od kryptowalut

Tu ciekawostka, bo na zdjęciu nie widać, ale były podane przykłady banków, które wypowiedziały swoim klientom konta dlatego, że wysyłali z nich środki na giełdy kryptowalut.  Można się odwoływać od takiej decyzji (najlepiej za pośrednictwem własnego prawnika, chociaż i ty trzeba dostarczyć masę pełnomocnictw, więc trwa to długo), ale niestety to bank ma ostatnie zdanie i wcale nie musi się z odwołaniem zgodzić.

 

podatki od kryptowalut
Tu ciekawostka: „zorganizowany, ciągły” to może oznaczać np trejdowanie na kryptowalutach co 2 miesiące, o większej częstotliwości nie wspominając.

podatki od kryptowalut

podatki od kryptowalut

Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej:

podatki od kryptowalut

 

podatki od kryptowalut
Koszty: i tu rzecz, która Wam się NIE spodoba: jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej to praktycznie rzecz biorąc nie możesz sobie wliczyć w koszty np. sumy, za którą kupiłeś daną kryptowalutę.

„Wyłącznie koszty bezpośrednie w praktyce, a i to jest ryzykowne”. Czyli najlepiej byłoby zapłacić podatek NIE uwzględniając wydatków, jakie poniosłeś kupując daną kryptowalutę, bo najprawdopodobniej nie będziesz tego w stanie dobrze udokumentować (np. giełda nie da Ci na to faktury, a w jednym z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie wyraźnie podkreślono, że wyłącznie faktura jest dokumentem uwzględnianym przy wliczaniu czegoś w koszty), czytaj: US może zakwestionować „screen” jako dowód. Na evencie Kancelaria Prawna pokazywała takie wyroki, screeny, slajdy z uzasadnieniami itd. Niestety aparat nie zrobił mi aż tak dużego zbliżenia maciupkiego druku 🙂

podatki od kryptowalut

podatki od kryptowalut

podatki od kryptowalut

podatki od kryptowalut

podatki od kryptowalut

podatki od kryptowalut

Z innego zamazanego zdjęcia:

Czy jest obowiązek podatkowy przy wymianie jednej kryptowaluty na inną w obrębie giełdy?

Otóż TAK.
Wg ostatnich nowości podatek powinno się zapłacić już w momencie gdy np na giełdzie X masz BTC i kupujesz za to LTC. Albo sprzedajesz LTC za BTC i kupujesz ETH. Nie wiem jak urzędy to sobie wyobrażają, ale przypuszczam, że nie wyjaśniono im jak taka wymiana wygląda. W każdym razie Kancelaria Kufieta będzie w tej sprawie składała pisma o doprecyzowanie tego przepisu, wyjaśniając jak wygląda taka sytuacja (poinformowali o tym w czasie eventu).

A tu takie info (czysta fantazja):
podatki od kryptowalut

Dalej:

podatki od kryptowalut

podatki od kryptowalut

podatki od kryptowalut

podatki od kryptowalut

podatki od kryptowalut

Ogólnie cala prezentacja była długa i pełna slajdów oraz ich omawiania (nie wszystkie są w tym wpisie), bo nie jestem w stanie tu zmieścić całości. Na pewno jeśli chcesz mieć całość i i to wyraźną, to warto spytać samodzielnie czy Kancelaria może to udostępnić 🙂 Albo… bywać na takich spotkaniach, zwłaszcza jeśli blok o podatkach był z góry zapowiedziany:)

 

Jeśli masz pytania dotyczące w/w kwestii, czyli rozliczania podatków, to pamiętaj, żeby zwrócić się z nimi do eksperta – ja, jako autor bloga nim absolutnie nie jestem, dlatego nie będę publikować komentarzy z pytaniami o podatki,  ani Waszych odpowiedzi na takie pytania, bo przez takie rzeczy można kogoś wprowadzić w błąd, zwłaszcza jeśli taki ktoś trafi tu za pół roku, i kwestie w komentarzach będą już nieaktualne, bo zmieni się prawo 🙂

Zawsze o te kwestie pytamy ekspertów i tu polecę:
 Kancelarię Kufieta ( link do strony internetowej: https://www.kancelariakufieta.pl/  )
 Twojego księgowego, a dokładniej księgowego z Twojego regionu podatkowego (pamiętaj, że różne US wciąż mogą różnie podchodzić do tematu rozliczania podatków z kryptowalut, więc warto wiedzieć jak to dokładnie wygląda w Twoim regionie)
 Złożenie do Twojego US prośby o indywidualną interpretację podatkową, dzięki której dowiesz się dokładnie jak TY masz rozliczać podatki

Ważne: pamiętaj, że porada jakiegoś youtubera, osoby z Facebooka czy blogera, nigdy nie zastąpi profesjonalnego doradztwa kancelarii prawnych, ani księgowego – prawo w zakresie rozliczania podatków od kryptowalut zmienia się bardzo dynamicznie, a żadna osoba typu bloger, czy „znajomy z FB” na pewno za tymi zmianami nie nadąża.  A Ty z pewnością nie chciałbyś porady od kogoś, kto myśli, że mówi dobrze, ale to, co mówi już dawno jest nieaktualne, bo prawo w międzyczasie się zmieniło 🙂

Jeśli zarabiasz w internecie – Ty zajmij sie zarabianiem, a rozliczaniem podatków niech zajmą się Ci, którzy się na tym znają i to do nich udaj się z pytaniami 🙂

2 komentarze

  • HALINA CHOLAWA-ZIĘCIAK

    Dziękuję Olu za inf.-jak zwykle konkretna i wyczerpująca.
    Niestety znowu nie miałam okazji poznać Cię osobiście-.Czasami tak bywa ,że ja swoje a życie swoje.Ale nie odpuszczę i pewnie jeszcze nie raz będę miała okazję osobiście wyrazić Ci wdzięczność za to ,że jesteś jaka jesteś i że tak dużo korzystam z Twojego doświadczenia.Serdecznie Cię pozdrawiam
    Halina

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.