Gdzie kupować i sprzedawać NFT? Popularne miejsca w sieci

Gdzie kupować i sprzedawać NFTTokenizacja cyfrowych aktywów kolekcjonerskich wciąż cieszy się rosnącą popularnością, a to sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się gdzie kupować i sprzedawać NFT? Skoro swoje tokeny NFT mają już znani celebryci, piosenkarze, aktorzy (i to zarówno zagraniczni, jak i polscy), to może czas się tym trendem zainteresować i również zacząć na tym zarabiać? Hmmm.

Oczywiście, nie wszystko złoto, co się świeci i większość wybitych przez różne osoby NFT nie sprzeda się wcale, a już na pewno nie przyniesie upragnionych milionów, a jednak mimo to ciekawi nas, jak to zrobić, gdzie kupić, gdzie sprzedać itd. Od czego więc możesz zacząć?

Na start: wiedza! Nie pakuj się w NFT, choćby porażały Cię cudem swego obrazkowego piękna, jeśli nic o nich nie wiesz. Tu polecę lekturę artykułu: NFT co to jest i ten dział na blogu.
Po drugie: twórz i handluj NFT w sprawdzonych miejscach.

Gdzie kupować i sprzedawać NFT? Lista miejsc

  1. OpenSea.io (w początkach 2022 platforma miała już ponad 1,4 mln użytkowników!)
  2. Wax.atomichub.io tu w szczegółach
  3. SuperRare.com – giełda NFT oparta na Ethereum z rygorystycznymi procesami weryfikacji twórców. Stworzona typowo dla uznanych artystów (nie znajdziesz tu tokenów NFT do gier ani rzeczy tworzonych „z dupy” przez kogoś, kto postanowił szybko dorobić się miliona na swoich obrazkach)
  4. Binance NFT – platforma należąca do giełdy kryptowalut Binance, na której możesz kupić i sprzedać różne NFT. Całość oparta jest na sieci Binance Smart Chain. W początkach 2022 można było tu kupić już ponad 2,5 miliona różnych NFT. Plusy: aktualnie najniższe prowizje od sprzedaży (ledwie 1%)
  5. Nbatopshot.com – miejscówka do zakupów NFT związanych ściśle z NBA. Idealna dla graczy i fanów z całego świata, a co ciekawe zbudowana na blockchainie Flow.
  6. Niftygateway.com – miejsce tak ekskluzywne, że aż strach;) Giełda PRO zarządzana przez bliźniaków Winklevoss. Tu wybijesz, kupisz i sprzedasz same najlepszości z najlepszości (tu powinieneś wyczuć sarkazm) o ile oczywiście przejdziesz przez ostrą sieczkę weryfikacji, która sprawdzi ile jesteś w sztuce wart;) . Mam małą alergię na słowo „ekskluzywność” przypinane dziś do wszystkiego, co nie zmienia faktu, że to właśnie na Nifty sprzedano w zeszłym roku NFT artysty Mike’a Winkelmanna (Beeple) za bagatelka 6,6 miliona dolarów.
  7. Solanart.io – giełda zbudowana na popularnej sieci Solana i to tutaj możesz kupić NFT oparte właśnie na tym łańcuchu.

Gdzie kupić NFT do konkretnych gier?

Niektóre z gier play to earn posiadają swoje własne giełdy do kupowania i sprzedawania tokenów używanych bezpośrednio w rozgrywce. Tu wymienić można chociażby Decentraland.org czy marketplace.axieinfinity.com.

Poza w/w znajdziesz w sieci jeszcze wiele innych miejsc stworzonych pod handel i tworzenie NFT. Zanim wybierzesz giełdę dla siebie, pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę na: bezpieczeństwo danego rynku, wysokość prowizji, jaką giełda pobiera za każdą transakcję, inne opłaty transakcyjne, różnorodność wyboru, ale i obsługiwaną przez giełdę sieć czy użyteczność samych NFT.

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *