Jak skrócić za długi link? Maskowanie url systemowo

Jak systemowo i w sposób pozwalający na szczegółowe sprawdzanie statystyk danego linka – skrócić go i zamaskować?

Ten artykuł jest dla Ciebie jeśli działasz w programach partnerskich, polecasz innym różne produkty, za które dostajesz prowizję (i zależy Ci przede wszystkim na maskowaniu linka referencyjnego, który nie zawsze ładnie się prezentuje), albo po prostu posiadasz stronę internetową o zbyt długim do zapamiętania adresie, który chciałbyś skrócić i sprawić, by całość wyglądała lepiej.

Skracanie linków warto również wykorzystywać przy promowaniu wystawianych przez siebie aukcji internetowych i wszędzie tam, gdzie chcesz komuś dać link, ale sam widzisz, że jego wygląd niespecjalnie zachęca do kliknięcia. Istnieje co najmniej kilka darmowych i do tego całkiem porządnych narzędzi, które mogą Ci umożliwić Ci szybkie skracanie i maskowanie linków.

Krótki przegląd

  • Bit.ly – typowy, bardzo intuicyjny skracacz linków, który poza możliwością skrócenia linka i zamaskowania referencyjnego id pozwala śledzić statystyki wejść na stronę. Aby z niego korzystać, wystarczy się zarejestrować, wkleić w odpowiednie pole zbyt długi linki i wybrać odpowiednią nazwę dla nowego.

Np.

Przykładowy link do skrócenia: https://panel.prop-erly.eu:443/Account/Register?ReferrerCode=2400545482712944
Jak widzicie jest on długi i ma na końcu masę cyferek (to link referencyjny) i zależy nam na jego zamaskowaniu tak, by klikający nie skasował znajdującej się na końcu partnerskiej końcówki + żeby całość wyglądała jakoś bardziej estetycznie.

Po przerobieniu go w bit.ly wygląda tak:
bit.ly/systemtradingowy-rejestracja

Zdecydowanie lepiej, a wybrana nazwa pozwala klikającemu zorientować się do jakiej strony zostanie przekierowany.

  • Tnijurl.com – podobnie jak w/w poza skracaniem i maskowaniem linków pozwala na przeglądanie ich statystyk. Działa ok, choć wg mnie drobnym minusem jest sama nazwa tej domeny „tnijurl”. Ale to oczywiście szczegół, a do detali nie ma co przywiązywać uwagi.
  • Adlu.pl – działa bardzo szybko, ale minusem jest sposób przekierowania jak widzi osoba, która kliknęła link. Nie przechodzi ona bezpośrednio do strony, do której chcemy, żeby przeszła, tylko najpierw widzi stronę adlu.pl, która gdzieś miga i przenosi do właściwego okna. Nie wygląda to profesjonalnie. Sama strona jest stosunkowo nowa.
  • Dolinku.pl – ciekawy wygląd linka, ale niestety nie umożliwia podglądu statystyk.

W sieci na pewno można znaleźć jeszcze inne: podaję tu wyłącznie te, które wykorzystuję lub wykorzystywałam.

Dlaczego warto wykorzystywać różne sposoby maskowania linków?
Dla urozmaicenia oczywiście;)

Zobacz też filmik: Jak skrócić link i zamaskować go własną domeną? W wordpress

2 komentarze

  • krzysztofkorpik

    Do bloga na WordPressie, jako maskę dla linków polecam wtyczkę GoCodes. Pozwala ukryć linki partnerskie i nie tylko pod własną, blogową domeną. Posiada również możliwość zliczania kliknięć.

  • Ooo nie znałam tej wtyczki – to mnie zaskoczyłeś, super, sprawdzę ją, dzięki bardzo za podpowiedź.