Jak skrócić za długi link?

linkTen artykuł jest dla Ciebie jeśli działasz w programach partnerskich, polecasz innym produkty, za które dostajesz prowizję (i zależy Ci przede wszystkim na maskowaniu referencyjnego id), albo po prostu posiadasz stronę internetową o zbyt długim adresie, który chciałbyś skrócić i sprawić, by całość wyglądała lepiej. Skracanie linków warto również wykorzystywać przy promowaniu wystawianych przez siebie aukcji internetowych.

Istnieje co najmniej kilka darmowych, porządnych narzędzi, które mogą Ci to umożliwić.

Krótki przegląd

  • Bit.ly – typowy, bardzo intuicyjny skracacz linków, który poza możliwością skrócenia linka i zamaskowania referencyjnego id pozwala śledzić statystyki wejść na stronę. Aby z niego korzystać, wystarczy się zarejestrować, wkleić w odpowiednie pole zbyt długi linki i wybrać odpowiednią nazwę dla nowego.

Np.

Link do skrócenia: https://beerbiz.pro/?r=Alekssund13 
zależy nam na jego zamaskowaniu tak, by klikający nie skasował znajdującej się na końcu partnerskiej końcówki.

Po przerobieniu w bit.ly wygląda tak:
http://bit.ly/zarabiaj-na-piwie 

Zdecydowanie lepiej, a wybrana nazwa pozwala klikającemu zorientować się do jakiej strony zostanie przekierowany.

  • Tnijurl.com – podobnie jak w/w poza skracaniem i maskowaniem linków pozwala na przeglądanie ich statystyk. Działa ok, choć wg mnie drobnym minusem jest sama nazwa tej domeny „tnijurl”. Ale to oczywiście szczegół, a do detali nie ma co przywiązywać uwagi.
  • Adlu.pl – działa bardzo szybko, ale minusem jest sposób przekierowania jak widzi osoba, która kliknęła link. Nie przechodzi ona bezpośrednio do strony, do której chcemy, żeby przeszła, tylko najpierw widzi stronę adlu.pl, która gdzieś miga i przenosi do właściwego okna. Nie wygląda to profesjonalnie. Sama strona jest stosunkowo nowa.
  • Dolinku.pl – ciekawy wygląd linka, ale niestety nie umożliwia podglądu statystyk.
  • Tinylink.pl – działa podobnie jak bit.ly i również ma możliwość podglądu statystyk i ustawienia własnej nazwy (końcówki). Minus: czasami serwis mocno przymula, co może być uciążliwe, ale nie zdarza się to zbyt często.

W sieci na pewno można znaleźć jeszcze inne: podaję tu wyłącznie te, które wykorzystuję lub wykorzystywałam.

Dlaczego warto wykorzystywać różne sposoby maskowania linków?
Dla urozmaicenia oczywiście;)

Zobacz też filmik: Jak skrócić link i zamaskować go własną domeną? W wordpress

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.