Jak ustawić kategorie na blogu wordpress?

Ustawienie kategorii na blogu wordpress to nie tylko obowiązek przy tworzeniu własnej strony, dobra metoda na tematyczne grupowanie wpisów, ale i doskonały sposób na to, by ułatwić przyszłym czytelnikom zorientowanie się w tym, co ciekawego mogą na blogu znaleźć.

Jeśli nie ustawisz własnych kategorii – wszystkie Twoje wpisy będą automatycznie „wpadały” do systemowo utworzonej przez wordpress kategorii „inne” lub „uncategorized” co ogólnie nie wygląda profesjonalnie.

Jakie kategorie wybrać na swoim blogu?

Po pierwsze takie, w których masz cokolwiek do powiedzenia. Takie, w których chciałbyś się wypowiadać, i które będziesz mógł aktualizować sprawiając, że blog będzie ciekawszy. Najlepiej byłoby, gdyby Twój blog miał co najmniej kilka kategorii. Jeśli prowadzisz bloga o sprzedaży, to wprawdzie możesz wszystkie wpisy wrzucić do jednego worka, czyli kategorii „sprzedaż”, ale po co? Nie łatwiej byłoby podzielić wpisy np. na kategorie: „Techniki sprzedaży”, „Sprzedaż przez internet”, „Mistrzowie sprzedaży”, czy „Szkolenia, książki, kursy”? W ten sposób odwiedzający Cię czytelnicy będą mogli sami wybrać, który dział chcą poczytać danego dnia, a który odłożą „na potem”.

Ważne: Twoi czytelnicy są na różnym etapie poszukiwania informacji, więc naprawdę takie kategorie pozwalają im przeglądać to, co ich w danym momencie interesuje.

Na moim blogu kategorii jest kilka:

kategorie na blogu

Część osób zagląda tylko do działów „prowadzenie bloga”, bo właśnie go tworzą, i takie informacje są im potrzebne, a inna część do kategorii „mlm”, bo blogi już mają, więc nie interesuje ich to, jak je tworzyć i ustawiać. Efekt? Przychodzą tu różni ludzie, zainteresowani różnymi sprawami. Co ważne: często dostaję też pytania mailem, czy na Facebooku o to, jak zrobić to i to w kwestii bloga, czy mlm i wtedy mogę na te pytania odpowiedzieć w różnych działach bloga.

Wykorzystaj to również u siebie:)

A sam tytuł menu czyli „Kategorie”, czy jak u mnie „O czym możesz poczytać?” można dowolnie zmieniać w kokpicie (widgety).

Gdzie ustawić kategorie na blogu wordpress?

Kokpit – wpisy – kategorie, a następnie wg poniższego obrazka:

kategorie na blogu

Kategorie wpisów mogą Ci również pomóc w momencie tzw. „zawieszki” tematycznej, czyli wtedy gdy nie będziesz miał pojęcia o czym tu napisać. Wystarczy je przejrzeć i sprawdzić, w którym dziale masz mało wpisów, a następnie pomyśleć o tym, co mógłbyś w nim umieścić.

Zawężenie możliwości sprawia, że po prostu łatwiej wpada się na temat do napisania.

Jeśli do tej pory nie masz na swoim blogu ustawionych kategorii, to w tej chwili jest na to świetny moment.

One comment