Jak ustawić na blogu linki przyjazne wyszukiwarkom?

linki przyjazne wyszukiwarkomProwadzisz bloga?

A zwróciłeś uwagę na to, czy linki do poszczególnych artykułów na blogu są „przyjazne wyszukiwarkom”?

Jeśli nie, to najwyższa pora to zrobić. (…Chociaż ustawienie takich linków najlepiej sprawdza się na początku istnienia bloga, a im dłużej blog istnieje, tym trudniej będzie bez strat dla jego pozycji w wyszukiwarce zmienić odnośniki na takie, które „polubi” robot wyszukiwarki).

Czym są linki przyjazne wyszukiwarkom?

Najprościej tłumacząc, są to takie linki, które czyta się wygodnie i które pozwalają osobie klikającej link oraz wyszukiwarkowym robotom widzieć od razu dokąd się przejdzie po kliknięciu.

Przykład linku przyjaznego wyszukiwarce:

https://aleksandraniedzielska.pl/11-darmowych-metod-reklamowania-bloga/

Przykłady linków, które nie są przyjazne wyszukiwarkom:

https://aleksandraniedzielska.pl/cat/pot/?p=123

https://aleksandraniedzielska.pl/345/cat5/read1/

https://aleksandraniedzielska.pl/omsi/123456789sdf/kategoria/costam/asdfadfgasd0

Mam nadzieję, że widzisz tą różnicę?

Link przyjazny wyszukiwarce powinien wyglądać tak, żebyś klikając go widział do jakiego artykułu przechodzisz (tytuł) itd.

Dlaczego warto mieć na blogu linki przyjazne wyszukiwarkom?

Z prostego powodu: nie podlega dyskusji fakt, że największy ruch na blogach czy stronach internetowych pochodzi z wyszukiwarek. Nawet jeśli promujesz swojego bloga wykorzystując facebooka czy inne portale społecznościowe, to „ruch” na danym artykule po udostępnieniu go na FB jest największy w czasie 1-3 dni, a potem pada. Prawda?

Natomiast jeśli ten sam artykuł „złapią” odwiedzające Twojego bloga/stronę roboty wyszukiwarek i odpowiednio do zaindeksują, to ruch z google na tym tekście będziesz miał za każdym razem, gdy ktoś go wyszuka. Za tydzień, miesiąc, rok czy za 5 lat.

Dlatego musisz być widoczny w wyszukiwarkach i dlatego powinieneś mieć przyjazne im linki.

Kiedy zmiana linków na przyjazne wyszukiwarkom może być niebezpieczna?

Jeśli masz bloga długo, ma on już ugruntowaną pozycję i jest wypozycjonowany w google, wówczas istnieje baaardzo duże ryzyko, że po zmianie linków na przyjazne, na jakiś czas Twój blog „wyleci” z wyników wyszukiwania google. A jeśli to stamtąd masz główny ruch, to taką decyzję należy mocno przemyśleć.

Dla przykładu jakiś czas temu zmieniałam stare linki na nowe – przyjazne na jednej ze swoich stron internetowych (2 lata w sieci). Ok. tydzień po zmianie pozycje posypały się na łeb na szyję i można powiedzieć „nie było co zbierać”, ruch spadł o 80%.

Sytuacja wróciła do „normy” po 6 miesiącach, ale ten okres był dla serwisu martwy.

Jak ustawić na blogu wordpress linki przyjazne wyszukiwarkom?

Jeśli korzystasz z wordpressa wejdź w ustawienia, wybierz bezpośrednie odnośniki, zaznacz wybraną opcję jak na załączonym niżej obrazku i zapisz.

linki przyjazne

Gotowe:)

W przypadku innych systemów do blogowania poszperaj w opcjach i ustawieniach – być może również będziesz miał taką możliwość.

Jeśli masz dostęp do serwera, przyjazne linki możesz również ustawić za pomocą mod_rewrite, pliku .htaccess (jeśli się na tym nie znasz, poproś o pomoc kogoś, kto zna się na tym lepiej).