Jak założyć bloga? Techniczne wskazówki na plan!

jak założyć blogaNo właśnie. Jak założyć bloga? Takiego na własnej domenie i własnym hostingu? I co to w ogóle jest hosting? Jak to wszystko ogarnąć? Gdzie kupić, jak wgrać, co zrobić, żeby nie podpaść?

Takich pytań pojawia się sporo, szczególnie wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z blogowaniem. Na tej stronie pisałam już o tym kilka razy, ale tym razem, mam dla Ciebie coś nowego 🙂

Od jakiegoś czasu, w grupie a FB powstaje cykl nagrań video, które pokazują to krok po kroku. Od zaplecza, na udostępnionym ekranie, ze wszystkimi niezbędnikami potrzebnymi do tego, byś mógł to wszystko ogarnąć sam.

Nagrania są dostępne za darmo, wystarczy wskoczyć do grupy, obejrzeć i zacząć tworzenie własnego bloga.

Krok po kroku – jak założyć bloga?

Aktualnie mamy już za sobą kilka kluczowo ważnych materiałów.

jak założyć blog na wordpressieBlog płatny czy darmowy?

Jakie są korzyści i jakie minusy zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania? Omówienie pułapek, które mogą sprawić, że wybrane przez Ciebie rozwiązanie, z czasem wcale nie będzie Ci się podobać.

Na tym nagraniu znajdziesz wiele wskazówek, które ułatwią Ci decyzję o tym, czy skusić się na darmowe wersje blogów (i kiedy?) czy jednak zapłacić i mieć dzięki temu więcej możliwości.

O typie bloga w tym kontekście mówiłam już kiedyś tutaj https://aleksandraniedzielska.pl/bezzzwizjer-53-blog-darmowy-czy-platny/ ale w najnowszym wydaniu tego tematu, ciekawostek do rozważenia jest znacznie więcej.

.

jak założyć bloga wybór domenyDomena i hosting – jak je wybrać, na co zwrócić uwagę, gdzie zainstalować?

Tu pokazuję na własnym przykładzie gdzie mam kupiony hosting plus zwracam uwagę na haczyki, jakie zakładają na nas firmy hostingowe (sam rozumiesz, biznes jest biznes!). Warto zobaczyć, żeby nie przepłacić i jednocześnie dobrać dla siebie takie konto hostingowe, które będzie najlepsze do wielu różnych potrzeb.

Bez ściemy o cenach, parametrach kont hostingowych i o tym, dlaczego jeśli jesteś osobą początkującą, wcale nie musisz mieć wypasionego serwera jak dla zawodowca. Nie daj zwieść „konieczności bycia super profesjonalistą” od pierwszego dnia. No ale o tym więcej już na nagraniu.

Tu także zobaczysz instalację wordpressa na wybranym koncie hostingowym – krok po kroku. Ustawienia podstawowe, gdzie wejść, co kliknąć, czego nie macać itd.

.

wtyczki wordpressWtyczki na wordpressie

Serce każdego wordpressowego bloga, czyli praktyczne wtyczki, których warto używać do automatyzowania i usprawniania swojej pracy.

Z video dowiesz się, jakie są zalety mądrego (podkreślić!) korzystania z wtyczek na blogu oraz jakie są ich wady. Tu omawiam m.in popularne wtyczki, których sama używam, których przestałam używać z czasem i które niekoniecznie musisz mieć, chociaż wyglądają na siódmy cud świata.

Dodatkowo na video omówiona jest polityka prywatności, ciacha i inne rzeczy, które trzeba mieć ogarnięte, żeby na blogu wszystko było „legitne”. Plus instalacja motywów, dobór różnych ważnych drobiazgów itd.

Blog postawiony i co dalej?

Na grupie znajdziesz też materiały związane z tym jak pisać i jak szukać pomysłów na teksty? Co robić, żeby pchać bloga w świat czyli sprytne sposoby na niedrogą lub darmową reklamę. Tu również nutka klimatów seo! Najnowszy materiał: 5 sposobów monetyzowania bloga. Co to znaczy? W skrócie: jakie opcje wykorzystać, żeby na blogu zarabiać?

blog wordpress reklama monetyzowanie bloga

🙂