Jak zrobić ruchomy banner do promocji programu czy bloga?

ruchomy bannerOstatnimi dniami bawię się prostymi sposobami na to jak zrobić ruchomy banner do promocji programów, w których działam, czy do artykułów na blogu, w których promuję różne rozwiązania, i/lub programy.

Do niedawna korzystałam wyłącznie z bannerów udostępnianych w konkretnych programach, ale mają one niestety jedną podstawową wadę: kopiują je wszyscy i wrzucają gdzie się da, więc po kilku tygodniach bannery są wszędzie, na nikim nie robią już wrażenia i wręcz czuje się „odrzucenie” patrząc wciąż na to samo. No więc postanowiłam, że „lepszy gorszy i mniej profesjonalny” banner własny, niż kopia kopii, nuda, nuda, nuda.

Ale do rzeczy: żeby zrobić ruchomy banner (bo ściąga uwagę), można wykorzystać wiele różnych programów (darmowych i płatnych), aplikacji czy stron internetowych. W sieci jest tego mnóstwo – wystarczy zapytać wuja google. Ale ponieważ jeśli ja znajduję coś, co mi pasuje, to korzystam z tego „w trupa” zamiast drążyć jeszcze milion różnych opcji, to dzisiaj skupię się właśnie na takim jednym rozwiązaniu.

Profesjonalne programy do bannerów zostawiam grafikom – ja nim nie jestem więc robię sobie co jest, cudów nie trzeba:)

Krok 1

Przygotować sobie 2 -3 obrazki najlepiej w potrzebnym rozmiarze, dotyczące danego programu, lub bloga. Ja robię je w paincie (taki ze mnie zawodowiec…;), Ty możesz je zrobić w czymkolwiek innym. Przygotować i zapisać na pulpicie.

 

Krok 2 w temacie jak zrobić ruchomy banner:

Wchodzimy na stronę  darmowego kreatora gifów czyli ruchomych obrazków: http://gifcreator.me/

I w pole „upload images” wgrywamy wszystkie trzy przygotowane wcześniej obrazki, wszystkie pozostałe pola uzupełnią się automatycznie, ale możemy je edytować:

banner ruchomy

Po kliknięciu „create gif animation” wyskoczy nam na dole jeszcze takie okienko:

banner

Jeśli wszystko jest ok – zapisz na pulpicie.

W tym momencie skończyliśmy robienie ruchomego bannerka i możemy go albo umieścić na własnym serwerze, albo skorzystać z darmowego hostingu, np. tutaj: tinypic.com

freehosting

 

Na koniec pozostaje nam skopiować URL bannera (większość programów wymaga wpisania właśnie URL obrazka). Możemy go uzyskać w dwóch miejscach, jak na fotce niżej: kopiując bezpośrednie łącze, lub klikając na wyświetl zdjęcie w pełnym rozmiarze, a potem prawy przycisk myszy na banner i  „kopiuj adres obrazka” (korzystam z tej drugiej opcji).

freehosting

 

I tym sposobem uzyskaliśmy np. taki oto banner:

Gotowe.

Teraz możemy już wstawić taki ruchomy obrazek na stronę, na której chcemy go reklamować.:) Tu wykorzystuję np. programy reklamowe futureadpro i inne.

Mam nadzieję, że instrukcja Wam się przyda:)

P.S Identycznie można zrobić banner bez zmieniających się slajdów: ustawić w paint rozmiar obrazka (prawy przycisk myszy, zmień rozmiar, przeskoczyć na piksele i dać np 468×60), w środku wpisać tekst lub obrazek, zapisać na pulpit, a potem wrzucić na tinypic. i skopiować url obrazka. I prosty banner gotowy.

 

.

 

12 komentarzy

 • Olu, bardzo dziękuję. Ze mnie też taka specjalistka, jak z Ciebie, a może jeszcze lepsza, ale z braku czasu (jak na razie jeszcze trzyma mnie etat) nie szukałam innych rozwiązań, chociaż wnioski, co do wykorzystywania przez wszystkich tych samych banerów miałam dokładnie takie, jak Twoje. Teraz, dzięki Tobie, spróbuję coś pokombinować, nie wygląda to na zbyt trudne zadanie. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję:-)

  • Aleksandra Niedzielska

   A proszę bardzo, mam nadzieję, że instrukcja się przyda, bo zadanie rzeczywiście nie jest trudne:)
   Swoją drogą naprawdę wśród setek oglądanych bannerów jak wszystkie są takie same, to już nawet nie zwracamy na nie uwagi – odklikać i zapomnieć. Ale jak przewija się coś innego, ba czasem – zupełnie nieprofesjonalnego, to zwraca się na to uwagę. I przecież o to chodzi.
   P.S I miło mi, że do mnie zajrzałaś:)

 • Coraz bardziej Cię lubię Olu. Wow! Właśnie czegoś takiego szukałem. Tym bardziej zabawne, bo natknąłem się właśnie gdzieś na Twój baner gdzie wyznajesz, że „miszczem” w grafice nie jesteś. Jednak najwyraźniej idziesz ku „Mistrzostwu”. Gratuluję.

  • Aleksandra Niedzielska

   Hahaha:) ładne kwiatki. No właśnie mówię, że nawet prosty banner, zrobiony w paincie – ale własny, potrafi przyciągnąć uwagę:) Miszcz Painta ha.
   Polecam Ci wypróbowanie tej „metody” i zrobienie sobie również jakiegoś takiego bannerka. A co 🙂 Chętnie popodziwiam.

 • Ruchomy baner można też zrobić w gimpie, jednak pewnie większość osób woli zrobić kilka obrazków i przesłać do takiej strony 😉
  Natomiast w 100% zgadzam się z tym, że lepszy włąsny i mniej profesjonalny niż taki jak mają wszyscy 😀

  • Aleksandra Niedzielska

   A właśnie, Hubert już kilka osób mnie do gimpa zachęcało, a ja lecę na paincie – to też takie przyzwyczajenie, nauczysz się coś w czymś, i potem choćby skały skakały ( 😉 robisz tak samo:).

 • Bardzo pomocny wpis. Na pewno spróbuję.

 • Do prostej zdjęć edycji polecam Photoscape. Gify też da się zrobić 🙂
  zapraszam, troche stare, ale ciągle aktualne

  https://www.youtube.com/watch?v=Fdu9p7NpVjk&list=PL1OkZoGFcIyIo-PwEWo9X8yrleKdK5Cpu

 • Ten baner o MX już nie jest już aktualny, no bo MX jest zmienny jak kobieta 🙂

 • Aleksandra Niedzielska

  To znaczy, że na którymś etapie coś zrobiłaś źle. Jeśli na nowej stronie ( MX.WORLD – wyłącznie, bo stara za kilka dni zniknie) również banner nie chce Ci się dodać, to podeślij mi na maila (jest w zakładce kontakt ) zrzut ekranu z problemem, postaram się pomóc. 🙂

 • Krystyna Borzestowska

  Dziękuję Pani Olu za dobre rady.Choć dobijam do 70-tki to wciąż próbuję się czegoś jeszcze nauczyć.Co prawda poruszam się troszkę po internecie,ale z banerami mam kłopoty ,bo to dla mnie była i w dalszym ciągu 🙁 jest „czarna magia”ale spróbuję coś zrobić według Pani wskazówek.Serdecznie pozdrawiam i życzę miłego dnia.:-)