Konkurecja w MLM i grzeszki multi level marketingu

Nie wszystko złoto, co się świeci, a już na pewno jeśli zbyt mocno świeci się to w branży MLM, to może być to pierwszy znak sugerujący, że coś tu jest nie tak.

Ale od początku: MLM czyli Multi Level Marketing jest dziś prężnie rozwijającą się branżą, która zrzesza coraz więcej osób działających w niej jako sprzedawcy i rekruterzy. Corocznie też nowe firmy opierają swoją sprzedaż o model wynagrodzeń polegający na płaceniu niezatrudnionym na żadnym etacie pracownikom tylko i wyłącznie za efekty sprzedażowe. Obie strony mają w tym przypadku korzyści, ale nie ukrywajmy: zdecydowanie więcej ma ich Firma MLM niż Ci, którzy w niej zarabiają 🙂

Wraz ze wzrostem zainteresowania MLM-mami rośnie również ilość konkurencji. Firmy konkurują ze sobą o nowych, dobrze rokujących liderów a także o osoby, które sprzedają ich produkty okazjonalnie i mają o takiej formie działania jakieś pojęcie. Jednocześnie pracownicy jednych firm MLM „podbierają” pracowników innych firm (chociaż chwilka, słowo „pracownik” jest tutaj pewnym nadużyciem!), po to, by powiększać własne struktury i własne zyski.

Czy działania ludzi z jednych MLM z drugimi są zawsze etyczne? Jak wygląda wyławianie ludzi ze struktur i czy prawdą jest, że czasem firmy posuwają się do opłacania liderów innych MLM tylko po to, żeby Ci przeszli „na ich stronę”? Czy można kupić sobie rangę w firmie, nie mając odpowiednich efektów no i czy te słynne auta luksusowe od firm MLM to taki miód, jak się wydaje?

O tym i o wielu innych kwestiach rozmawialiśmy ostatnio na FanPage Swoją Drogą, niżej znajdziesz nagranie tej rozmowy – zapraszam do do odsłuchania.

Konkurecja w MLM, grzeszki w branży

Rozmowa z Pawłem Pieczką i Eweliną Żymańczyk, FanPage Swoją Drogą

Pierwszy MLM: świadoma decyzja czy ktoś Cię złowił?

Jeden MLM na sto procent czy dywersyfikacja?

Konkurencja: jak z nią żyć i się nie pozabijać?

Działania etyczne i nieetyczne

3 komentarze

 • Konkurencja i od razu myśl, kłopoty tylko czy na pewno? Okazuje się, że właśnie dzięki konkurencji można wiele zyskać dobry materiał, polecam

 • MLM to ludzie. To jak my postepujemy – takim on sie staje.
  Chcemy aby był etyczny – zacznijmy od siebie 🙂 i uczmy tego następnych.
  Podkupowania maja miejsce i niestety będą mieć do tąd, dokąd firmy będa na to pozwalały/przymykały oko.
  A działanie -to na 100% w jednej.
  Kiedys próbowałam łapac „10ć srok za ogon” i wielkie G.no z tego miałam 😀

 • No cóż, różne są historie i wydaje mi się że najlepiej się po prostu samemu w tym odnaleźć bo za bardzo nie mamy wpływu na działania innych.