Kryptowaluta Zcash

Anonimowość w transakcjach płatniczych to jeden z atutów kryptowalut. W pełni zapewnia ją zcash. Czym jest ta kryptowaluta i jakie są jej cechy szczególne?

Historia powstania zcash

Kryptowaluta zcash uruchomiona została 28 października 2016 roku, ale prace nad pierwszym protokołem zcash, nazywanym wówczas zerocash rozpoczęto już w 2014 roku (więcej: https://www.xtb.com/pl/oferta/dostepne-rynki/cryptocurrencies/zecbtc). Protokół ten był efektem pracy połączonych sił osób z Uniwersytetu Jona Hopkinsa, Uniwersytetu Tel Awiwu, instytutu Technologii w Massachusetts oraz Izraelskiego Instytutu Technologii.

Oficjalnie projekt zcash ogłoszono 20 stycznia 2016 roku. Założycielem firmy zarządzającej protokołem – Zerocoin Electric Coin Company jest Zooko Wilcox.

Opis kryptowaluty

Głównym celem zcash jest zapewnienie pełnej lub choćby jak najwyższej anonimowości każdemu uczestnikowi transakcji, które są zapisywane w blockchainie. Zcash jest zdecentralizowaną walutą peer-to-peer o transparentnym kodzie, co oznacza, że każdy uczestnik jej sieci, zarówno odbiorca, jak i nadawca płatności ma dostęp do transakcji w blockchainie. Niemniej personalia takich osób, podobnie jak wielkość dokonanego transferu niezmiennie pozostają anonimowe.

Dla zapewnienia pełnej anonimowości w zcash, twórcy już w pierwszej transakcji zaszyfrowali ją z wykorzystaniem pierwszego wygenerowanego klucza prywatnego, tzw. toxic waste. Klucz został zniszczony, a przynajmniej twórcy zcash tak deklarują. Tylko tak bowiem można zapewnić w blockchainie anonimowość transakcji.

Specyfikacja zcash

W swojej konstrukcji zcash wykorzystuje zaawansowany algorytm szyfrowania nazywany zk-SNARK. RTo algorytm zero-knowledge proofs, niezwykle skuteczny i zaawansowany system szyfrowania transakcji, który praktycznie uniemożliwia zidentyfikowanie nadawcy i odbiorcy płatności. Istnieje możliwość skorzystania w przypadku kryptowaluty zcash z transparentnych transakcji, ale jest to tylko opcja, a nie konieczność.

Zcash podlega miningowi, czyli można kopać te kryptowalutę. W kopaniu wykorzystywany jest algorytm Equihash, który pozwala na efektywne wykorzystywanie koparek kryptowalutowych takich jak CPU i GPU do wydobywania monet zcash. Jednocześnie algorytm ten utrudnia zaprojektowanie dedykowanych urządzeń ASIC do miningu zcash.

Z góry założono ograniczenie liczby monet zcash (ZEC) do 21 mln sztuk. Do tej pory wydobyto 1 672 744 ZEC, a pierwszy blok pojawił się 28 października 2016 roku. Liczba bloków w blockchainie zcash wynosi 143 819, a średni czas pomiędzy blokami 2 m i 30 s. Górnicy wydobywający tę kryptowalutę są z tego tytułu wynagradzani. Nagroda w bloku to 12,5 ZEC. Nagroda podlega zmniejszeniu o połowę co 4 lata.

Czym różni się zcash od bitcoina?

Niekwestionowanym liderem na rynku kryptowalutowym jest obecnie bitcoin (więcej: https://www.xtb.com/pl/jak-i-gdzie-kupic-kryptowalute-bitcoin-kb), ale zcash to kryptowaluta, która jest do niego podobna. W obu przypadkach mamy do czynienia ze zdecentralizowaną kryptowalutą o otwartym kodzie źródłowym. Istnieje jednak wiele różnic pomiędzy bitcoinem a zcash. Opisywana kryptowaluta zcah zapewnia na pewno wyższy poziom prywatności i anonimowości transakcji. Podczas gdy w bitcoinie wszystkie transakcje są transparentne – znane są ich strony oraz wartość, w zcash wszystkie tego rodzaju dane o transakcji pozostają zaszyfrowane.

Wielu uważa, że zcash jest jak form bitcoina i z tego powodu są do siebie bardzo podobne. W zcash także można skorzystać z publicznych transakcji. Wystarczy tylko wybrać w portfelu zcash podczas jego pobierania adres „t-addr”, czyli adres publiczny. Alternatywą jest też adres prywatny „z-addr”. Prywatność w zcash pozwala na ukrycie adresu nadawcy i odbiorcy oraz wysyłanej kwoty. Ścisła prywatność jest korzystna w szczególności dla firm i instytucji, którym zależy na ochronie informacji o łańcuchu dostaw przed konkurencją. To także dobra opcja dla wszystkich, którzy po prostu nie chcą, aby jakiegokolwiek informacje o dokonywanych płatnościach były publiczne. Można się tylko domyślać, że z kryptowaluty zcash właśnie z tego powodu korzysta wiele bogatych osób z całego świata.

Artykuł gościnny.