Masternode : jak zostałam węzłem sieci i… po co mi to?


masternodeO tzw. zarabianiu na masternodach możesz znaleźć w wyszukiwarce masę ciekawych informacji, natomiast w tym artykule chciałabym Wam (jako laik w tym temacie) opowiedzieć jak postawiłam swój pierwszy Masternode i po co mi to w ogóle potrzebne 🙂

Nie mam jakiejś specjalistycznej, technicznej wiedzy w tym temacie, więc nie oczekuj jej w tym artykule, po prostu od dłuższego czasu obserwowałam znajomych, którzy stawiali sobie te całe masternody i zarabiali na nich. Temat mnie zaciekawił na tyle, że też chciałam tak, jak oni, ale… gdy dochodziłam do momentu, w którym trzeba było skonfigurować jakiś serwer, czy vps itd., żeby masternode mógł działać bez włączonego 24 godziny komputera, to… odpadałam i zwyczajnie dawałam sobie z tym spokój 🙂

Do tematu wróciłam dopiero gdy pojawił się tzw. Masternodes Club, i gdy przeczytałam, że to właśnie u nich można mieć hosting pod masternody, obsługę, pomoc przy konfiguracji itd.

A! No i jeszcze jedna ważna rzecz:
Dotarło do mnie (eureka…!), że żeby postawić masternoda to nie muszę nikomu wysyłać swoich kryptowalut, coinów itd., tym samym główne „źródło” mocy, czyli coiny wymagane do postawienia go są trzymane u mnie na portfelu, nigdzie ich nie wysyłam, nikomu ich nie powierzam, po prostu konfiguruję hosting z portfelem a potem mogę portfel wyłączyć i „samo się robi” – ja nie muszę do tego nawet zerkać. I o tym nie miałam wcześniej pojęcia.

Co to jest Masternode?

Tak w skrócie i po ludzku: kiedy dokonujesz w sieci transakcji z użyciem kryptowalut, np. płacisz za coś w danej kryptowalucie, kupujesz ją, sprzedajesz, itd. to tak jak w banku transakcje takie zatwierdza jakiś człowiek i dokonuje księgowań, tak w przypadku kryptowaluty, potwierdzenia transakcji wykonują komputery. Oczywiście jest to proces zautomatyzowany, komputery podłączone są do sieci całą dobę, i specjalne „węzły” zatwierdzają transakcje. Te specjalne węzły to właśnie Masternody. Zależnie od rodzaju kryptowaluty, biorą one też udział w miksowaniu monet, mają „prawo głosu” i potwierdzają transakcję.

Rzecz jasna nie robią tego za darmo.
Odpowiadają za ważne funkcje, kosztują pieniądze i pracę sprzętu, serwerów, więc muszą zarabiać.

Jak zarabiają Masternode?

Otóż (na przykładzie Dasha): za utrzymywanie masternoda na swoim komputerze/serwerze, dostaje on nagrodę w postaci częściowego udziału z nagrody bloku.
Po ludzku: w momencie kopania danej kryptowaluty wykopuje się bloki. Za blok jest nagroda. I np. połowa nagrody idzie do górnika, a połowa do masternodów.
I to jest to, na czym się tutaj zarabia.

Jak się tworzy Masternode danej kryptowaluty?

parafkaMusisz mieć pobrany na komputer portfel danej kryptowaluty.
parafkaMusisz na niego kupić wymaganą do postawienia Masternoda ilość coinów danej kryptowaluty.
parafkaMusisz skonfigurować usługę, a następnie albo masz komputer włączony 24h i zużywa Ci się i sprzęt i prąd, albo… opłacasz sobie hosting/serwer w firmie, która zajmuje się takimi usługami i nie musisz mieć własnego komputera odpalonego na 24 godziny na dobę non stop.

I tak właśnie postawiłam swój pierwszy „specjalny węzeł sieci” w firmie Masternodes Club.

Całość konfiguracji, weryfikacji itd. przebiegła piorunem – z przerwami może kilka godzin i to takich w czasie których ja naprawdę nie miałam wiele do roboty. Od Masternodes Club dostałam instrukcję w systemie co robić i jak, ładnie wyjaśnione, gładko + pomoc obsługi jak czegoś nie rozumiałam (w języku polskim).
I bach!
Gotowe.

Na start postawiłam sobie Masternode taniej kryptowaluty (na takiego Dasha to mnie nie stać) i będę sobie teraz zbierać coiny na kolejne.
A czas pokaże ile na tym zarobię i co z tego wyniknie 🙂

Jakie Masternode można sobie postawić w Masternodes Club?

Na chwilę obecną:

dot Dash : wymagane posiadanie 1000 Dash na portfelu
dot Zcoin : wymagane posiadanie 1000 XZC na portfelu
dot PIVX : wymagane posiadanie 10000 PIVX na portfelu
dot Diamond : wymagane posiadanie 10 000 DMD na portfelu
dot Polis : wymagane posiadanie 1000 POLIS na portfelu
dot Bitcoin Green : wymagane posiadanie 2500 BTG na portfelu
dot Deviant Coin : wymagane posiadanie 5 000 DEV na portfelu
dot Linda: wymagane posiadanie 2 000 000 LINDA na portfelu
dot GINcoin : wymagane posiadanie 1000 GIN na portfelu

Koszty (poza samodzielnym kupieniem wymaganej ilości coinów):

parafkaAktywacja w systemie (jednorazowa) w niej jest od razu zawarta aktywacja jednego coina): 35 $ w fazie prelaunch, później 49 $
parafkaKoszt aktywacji coina: pierwszy w cenie aktywacji w systemie, kolejne 25 $ w fazie prelaunch, 35 $ później
parafkaMiesięczny koszt hostingu: 15 $
Brak opłacenia hostingu w kolejnych miesiącach = po prostu wyłączenie usługi.

A więcej informacji znajdziecie sobie bezpośrednio na stronie firmy.

P.S Oczywiście firm z takim usługami znajdziecie więcej, zatem co kto lubi 🙂

15 komentarzy

 • nie myślalem dotąd o postawieniu masternoda, ale nie wygląda to na skomplikowane, tylko wkład na start

 • dzięki Ola, ja kilka razy juz „otarłam” sie o te Master- i nie miałam zielonego pojecia, o co kaman? Dzięki Twojemu wpisówi poświęcę wieczór na zgłębienie tematu.
  RW znam-działam – więc…. 🙂

 • Nowy temat do „ogarnięcia”. Kto wie (?).
  Wczoraj przeczytałam ciekawe informacje o Peercoin: „W przypadku Peercoina… możliwe jest pozyskiwanie monet… ze względu na wyżej opisany system POS. Wystarczy pobrać i zainstalować portfel Peercoin. Następnie należy przelać na niego dowolną ilość monet i pozostawić włączonym z aktywnym połączeniem internetowym. W zależności od ilości monet, które posiadamy na portfelu będziemy otrzymywać pewną ilość monet w ramach bloków POS. …Oznacza to, że ktoś posiadający 5% monet będzie generować 5% bloków w systemie POS.
  Jeżeli nasz portfel jest zaszyfrowany należy w ustawieniach zaznaczyć opcję odszyfrowania na potrzeby „wybijania” monet (mint)”. – uznałam to też za ciekawy temat 🙂

  • Kasiu, nie wiem co to ma wspólnego z Masternodami, bo to… jeśli dobrze rozumiem,
   to przecież jest to zwykłe kopanie POS (Proof of Stake) na komputerze.

   Takich kryptowalut, które można sobie swobodnie kopać samemu na kompie, zgodnie z zasadami które opisałaś,
   jest bardzo dużo.
   Poszperaj w liście kryptowalut do kopania POS 🙂
   Każdą z nich można kopac na tej samej zasadzie (kup monety, trzymaj na portfelu na komputerze, włącz 24 h na dobę i się kopie),
   ale:
   a) to nie ma nic wspólnego z masternodami
   b) warto pamiętać o zużyciu komputera (procesor) przy takim kopaniu i nie kopać zbyt wielu kryptowalut POS na jednym komputerze, żeby biedaka nie zajechać 🙂

 • Krótki i zwięźle o Masternodach i w zasadzie jak dla mnie to dobrze wytłumaczone, kto chce ten dowie się więcej, a jest to kolejna możliwość Kumulacji 😉

 • Po raz kolejny potwierdza się to z kim współpracujesz, bo zaufanie w tej branży jest kluczowe 🙂
  I po raz kolejny (wybacz, że się powtarzam), świetny artykuł Ola 🙂

 • Definitywnie potrzebuję poczytać więcej o masternodach. I policzyć 🙂
  Bo skoro to co na portfelu jest może pracować… hmmm…

 • No ja wlasnie po tym Twoim pismaku zdecydowalam sie rowniez na postawienie Masternoda 🙂 swietne info w streszczeniu/

 • też już mam masternoda! dzieki!

 • Jako że jestem zielony w temacie oprosiłbym o wyjaśnienie mi tak „na chłopski rozum”- Ile mniej więcej miesięcznie zysku można się spodziewać w procentach? Pobieżnie przejrzałem Google a tam jedni piszą, że da się zarobić 300% w 10 miesięcy, inni, że to nieprawda i sam już nie wiem. To, że wkład własny musi być to jest mi wiadome i z tym się liczę:)

  Jako że miałem już doświadczenia z revenue share to mam też takie pytanie- załóżmy, że po pół roku przyzwoicie zarobiłem. Czy mogę wycofać wkład plus to co zarobiłem i zrobić „reinwestycję” czyli wrzucić to w ten sam masternod lub inny i teraz będzie mi naliczało już od tej większej, zarobionej kwoty?

  • Trudno jest określi to „mniej więcej”.
   Bo zysk zależny jest od tego za ile sprzedasz potem „wykopane” masternodem coiny.
   Jak ich cena skacze i co miesiac jest inna, raz pompka, raz spadek, to raz możesz sprzedać je z fajnym zyskiem np 50%, a innym razem poniżej ceny zakupu. Dlatego jak ktoś mówi z całkowitą pewnością ILE można zarobić, to wg mnie ciśnie kit;)

   Po zalogowaniu do platformy MN Club masz orientacyjne zyski z masternode zakładające sprzedaż w dzisiejszym dniu, po dzisiejszej cenie, ale to czysto orientacyjne, bo skąd mógłbyś wiedzieć, jaka cena będzie jutro? 🙂 A co dopiero za 2-5 miesięcy.

   Co do drugiej części Twojego pytania: tutaj nie masz żadnego „wkładu”.
   Nic nikomu nie wysyłasz.
   Coiny trzymasz na własnym komputerze, na własnym portfelu, jedyne co to hosting opłacasz w MN (czy w innej firmie) i łączysz hosting z portfelem (uproszczenie) tak, że portfel „pracuje” i wpadają Ci na niego coiny.
   I w sumie całość możesz sobie sprzedać wtedy, kiedy chcesz (na giełdzie), ALE jeśli poza zyskiem „wykopanym” sprzedasz też obowiązkowe coiny do utrzymania pracy masternoda, no to wtedy już masternod nie będzie dla Ciebie pracował.

   Ale, możesz np za te coiny które Ci wpadną na portfel z masternoda, założyć kolejnego masternoda na tej samej kryptowalucie. Czyli jeden MN daje Ci coiny, zbierasz do obowiązkowej kwoty na kolejnego, i kupujesz kolejnego i pracują Ci już dwa:)

   A jeśli chcesz inną kryptowalutę pod MN z zysków z tego MN, który posiadasz, to wtedy musisz sprzedać tą aktualnie posiadaną, pójść na giełdę, kupić coiny innej krypto na której chcesz mieć MN i postawić drugi.

   Starałam sie max prosto:)

 • Niestety w dobrych masternodach jest wysoki pułap wejścia.
  Lemonad duże ROI to cena poleciała
  Polis i BITG jeszcze jeszcze, zobaczymy za tydzień jak alty odżyją

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.