Nie daj się zwieść farbowanym pozycjonerom

pozycjonowanieUsłyszałam ostatnio od jednej ze znajomych, która jest jednocześnie moją klientką takie zdanie „Sprawdzanie statystyk strony jest szkodliwe dla pozycjonowania!”.  Tak powiedział jej „informatyk”, któremu  powierzyła zrobienie swojej strony internetowej i jej pozycjonowanie.

Gdy poprosiła go o dostęp do danych logowania do panelu, ponieważ poradziłam jej samodzielne sprawdzanie wewnętrznych statystyk witryny, usłyszała od swojego informatyka, że nie może jej dać tych danych, ponieważ poszła „Panda” (algorytm google dla nieorientujących się) i teraz sprawdzanie statystyk jest szkodliwe dla pozycjonowania…

Myślałam, że padnę i się za przeproszeniem zawinę, co za bzdura.

Poprosiłam klientkę o adres jej strony, żeby sprawdzić co tak naprawdę jest grane. I wtedy padłam po raz drugi. Strona postawiona została przez owego „informatyka” na darmowej domenie z naprawdę głupawą, nieprofesjonalną końcówką, najprostszym kreatorem gotowców, z całą gamą wyskakujących reklam, które utrudniały czytanie zawartości samej strony i pewnie źle wpływały na jej odbiór w oczach klientów itd. itd.

Mało tego – klientka temu „informatykowi” sporo za takie cudo (które pewnie zrobił w 15 minut nie ponosząc żadnych kosztów) zapłaciła + płaci dalej za coś, co ów człek nazywa pozycjonowaniem, a co tej usłudze nawet stóp nie lizało…

Koszmar. Nikomu nie życzę takiego informatyka (z całym szacunkiem dla zawodu).

P.S Dlaczego on nie chce pozwolić jej na dostęp do statystyk jej własnej strony? Pewnie dlatego, że wtedy okaże się, że nie tylko nie ma na niej żadnego ruchu, ale i żadnych działań pozycjonujących, o ich efektach już nie wspominając.

Podsumowując: jeśli wybierasz osobę, która wykona Twój projekt strony, albo zajmie się jej pozycjonowaniem – zrób to mądrze. Jesteś zleceniodawcą – masz prawo do danych do logowania do własnej witryny. Masz prawo sprawdzać jej statystyki. Nie płać za coś, co wygląda jak (za przeproszeniem) jedno wielkie dziadostwo. Wymagaj.

Jeśli chcesz zarabiać na własnej stronie internetowej, zadbaj o nią. Ufaj i… sprawdzaj:)

One comment

  • Bardzo dobrze to określiłaś. Jest naprawdę dużo takich „specjalistów od seo” zwłaszcza na Polskim allegro którzy tak naprawdę odsprzedają uslugi z fiverr i seoclerks. Jeśli szukajcie pozycjonera poszukajcie na forach branżowych i portalach dla freelancerów takich popularnych i sprawdzonych. Warto tez samemu uczyc się pozycjonowania żeby nikt nie zrobił nam takiej niespodzianki.