Gry NFT na blockchainie Wax. Przegląd i zestawienie
Dziś biorę tapetę gry NFT na blockchainie Wax. Dlaczego? Bo spośród wielu gier Non Fungible Token programowanych na różnych protokołach, warto wspomnieć i o tych, które są stosunkowo tanie. To właśnie one, w odróżnieniu od gier na Ethereum cechują się bardzo niskimi kosztami transakcji, a co za tym idzie – są dostępne dla większej liczby osób z mniej tłustym portfelem.
Tu chciałabym wyjaśnić, że aby w ogóle grać w tego typu propozycje, trzeba najczęściej wyłożyć na start jakieś środki.
Mogą to być pieniądze na karty NFT, które są elementami niezbędnymi do gry lub elementami dodatkowymi. Przykładowo, jeśli gra opiera się na walkach, to trzeba mieć wojownika, a ten kosztuje. Dalej, kupno wojownika wiąże się z opłatą za wykonaną na danym blockchainie transakcję. I tu mamy opłaty a) drogie (Ethereum) i b) tańsze (Wax, Binance Smart Chain, Polygon itd.).
Popularne gry NFT na blockchainie Wax – lista TOP 5
Aktualną listę wszystkich gier opracowanych na tym protokole możesz znaleźć na stronie ranking Dappradar. Umieszczane są tutaj przeróżne gry – w większości już działające, do których można sobie wskoczyć, ale i zupełnie nowe. Ważne jest, żebyś zwrócił uwagę na to, czy gra rzeczywiście istnieje i już ma aktywnych graczy, czy dopiero zapowiada swój start. Różnica jest ogromna: gry w prelaunchu nie są grywalne, czyli możesz co najwyżej wydać pieniądze na to, żeby coś sobie do nich kupić. To coś będziesz musiał cierpliwie trzymać aż do startu gry – nie zarabiając na tym. Z kolei gry już istniejące, nawet w fazie beta lub na częściowych funkcjonalnościach, umożliwiają zarabianie na nich od razu. Również one będą mieć z czasem dokładane nowe opcje i nowe możliwości zysku, ale COŚ już jest.
TOP 5 na sierpień 2021
Tanie nie znaczy za darmo
Bez względu na popularność w/w gier, chciałabym Cię tu uczulić na fakt, że tanie nie oznacza darmowe. Wiem, wiem, wydaje się oczywiste, ale nie dla wszystkich.
Tanie „wejście” do Alienworlds to na dzisiaj: 3 łopaty do wykopywania tokena TLM.
Jak widzisz na screenie, łączny koszt to szalone 0,21 USD i już można ruszyć do gry i wykopywać w niej notowany na Binance token TLM . Oczywiście takimi narzędziami szału się nie ukopie, ale zacząć można!
Rplanet (drugi na liście rankingu) to w mojej skromnej opinii zabawa już dla osób z pokaźnym kontem. Wchodzenie w tą grę z 10 USD w kieszeni to czysta pomyłka. Owszem, opłaty za transakcje na WAX są tanie, ale niestety wejście kosztuje i to nie mało. Tu również ciekawostka: mimo swej ogromnej popularności, ta gra w ostatnich miesiącach szoruje „dno”. Osoby, które zarabiały na grze, a dodatkowo wykorzystywały staking swoich NFT na Rplanet (sprawdź tutaj) – dziś mogą tylko patrzeć, jak zakładane w czasie prosperity zyski topnieją. Czy kiedyś wrócą na dawne tory? Tego nie wie nikt, więc nie gdybam.
Cenna rada: zanim wejdziesz w jakąś grę na wax, sprawdź na oficjalnych kanałach tej gry aktualną sytuację. Niemal każda z nich ma swój telegram, discord czy twittera, więc jeśli coś tam nie hula, to szybko można się zorientować.
Z jakich gier nft na wax aktualnie korzystam?
Lista jest krótka, wszak co za dużo, to niezdrowo! I „korzystam” jest tutaj celowe, bo wcale nie musi oznaczyć, że gram.
- Alienworlds – gram, klikam i cykam drobne w TLM. Czekam na kolejne etapy gry.
- Rplanet – tu tylko w zakresie stakingu NFT, typowo w grę nie gram wcale, bo jestem za biedna 🙂
Dodatkowo, obserwuję dość mocno trzy projekty, które są dopiero w fazie rozruchu, więc nie da się w nie grać.
- Train of the Century – wspominany już na blogu.
- Colonize Mars – jeszcze nie mówiłam.
- Green Rabit Game – może powiem, może nie.
Każdy z nich jest w nieco innej fazie rozwoju, ale na niektórych już można coś tam zarabiać. Mowa o stakingu lub o zyskach z liquidity pools (płynność), a nie o opcji kup-sprzedaj i bye bye. Czysto spekulacyjnie kupuję też czasem NFT z innych gier, ale nie gram w nie zupełnie. Podstawowa zasada, jaką się tu kieruję to: kupić tanio, sprzedać drogo. Całkiem przyjemnie się sprawdza.
WAX nie jest oczywiście jedynym tanim jeśli chodzi o opłaty blockchainem. Gry NFT są dzisiaj programowane i na wielu innych, które również zaczynam powoli muskać, więc pewnie pojawią się o nich wpisy na blogu.
P.S Jeśli również bawisz się na WAX, daj znać, co Ci się spodobało lub rzuć komentarzem o swoich typach. Chętnie poczytam:)