Staking Ledger czyli jak wygodnie stejkować Algorand?

ledger stakingStaking na Ledger to opcja dla tych, którzy kupują niektóre kryptowaluty nie z myślą o ich szybkim sprzedaniu i zarobieniu na już, ale z myślą o inwestycji długoterminowej, która może kiedyś da im znacznie większe zyski.

Jeśli patrzysz na rynek właśnie w ten sposób i chcesz pomnażać liczbę swoich coinów, to staking może być dla Ciebie ciekawą i w dodatku praktycznie bezkosztową opcją.

W przeciwieństwie do kopania kryptowalut, staking nie wymaga posiadania w domu drogiej koparki ani płacenia horrendalnych rachunków za prąd. Wystarczy w odpowiednim miejscu trzymać swoje kryptowaluty i odbierać za to nagrody w postaci dodatkowych coinów.

Oczywiście staking nie jest możliwy dla wszystkich kryptowalut, więc gdybyś chciał stejkować Bitcoina to śmiało zapomnij:)

Jak wygląda staking na Ledger?

Aktualnie, korzystając ze sprzętowego portfela na kryptowaluty, czyli Ledgera (możesz go sobie kupić tutaj: Ledger.com) istnieje opcja stejkowania pięciu kryptowalut. Jest to Tron, Algorand, Cosmos i Tezos oraz od 3 marca 2021 również PolkaDot. Wszystkie w/w są dość tanie i w dodatku trzymają się w pierwszej setce krypto rankingów, więc być może (bo tu nie ma nic pewnego) warto się nimi zainteresować.

Zalety stakingu na Ledgerze

  • Nikomu nie wysyłasz swoich coinów! Trzymasz je cały czas na własnym portfelu Ledger (to takie metalowe, elektroniczne urządzonko do przechowywania kryptowalut) i nie ryzykujesz, że ktoś Ci je podwędzi, albo się z nimi zwinie.
  • Nie musisz nic z tym robić, wystarczy kupić wybrane coiny, wysłać je na Ledger i zgodnie z zasadami danej krypto – odpalić staking. Ledger jest tutaj bardzo intuicyjny, więc naprawdę nie ma z tym żadnego problemu.
  • Dodatkowe coiny ze stakingu przychodzą/wpadają na Twoje konto prosto na Ledger Live (intuicyjny panel portfela, który trzymasz na komputerze i możesz sobie do niego zajrzeć kiedy tylko chcesz).

Jak to zrobić krok po kroku?

1. Musisz mieć własny Ledger. Jeśli nie posiadasz – spraw go sobie (link do strony producenta wkleiłam trochę wyżej).
2. Zainstaluj na komputerze Ledger Live (tu masz link: https://www.ledger.com/ledger-live – instalacja pod zielonym przyciskiem „download”
3. Zaloguj się do Ledger Live i przygotuj swoje urządzonko Ledger.

4. Poprzez Ledger Live instalujesz aplikację do wybranej kryptowaluty, którą chcesz stejkować np. Algorand (system poprowadzi Cię przez to krok po kroku, wystarczy wykonywać jego polecenia)
5. Kiedy zobaczysz, że wybrana krypto już się zainstalowała, możesz przelać na jej adres środki, które potem będą stejkowane.

algorand staking

6. Po przelaniu środków na w/w wykres pojawi Ci się pole „Rewards” (nagroda za staking), na które już po niecałej godzinie zaczną wpadać pierwsze środki.

UWAGA: żeby stejkować Algorand wystarczy, że wyślesz sobie na portfel 1 ALGO (im więcej, tym oczywiście większe nagrody).

algorand staking ledger

Tu sprawdzisz licznik zysków ze stakingu Algo: https://algoexplorer.io/rewards-calculator
Wpisz sobie ilość posiadanych coinów, a niżej wyskoczy Ci podliczenie ile dodatkowych coinów wpadnie Ci za to w tydzień, miesiąc i rok.

Staking ALGO na Ledger całkowicie bezobsługowy, nie musisz nawet klikać „zacznij staking”, wystarczy że masz minimum 1 ALGO na koncie i reszta zrobi się sama.

7. Algorand stejkowany jest na zasadzie tzw/ Claimingu, tzn. żeby odebrać nagrodę musisz dokonać potwierdzenia (claim). Potwierdzeniem jest w tym momencie wykonanie jakiejkolwiek transakcji na lub z portfela. Może to być:

a) wysłanie sobie z giełdy kolejnych algo na portfel (jeśli zbierasz je i kupujesz regularnie)
b) wysłanie algo z portfela na inny adres (np. swój na giełdzie)
c) wykonanie tzw. transakcji zerowej wewnątrz własnego portfela! (wysyłasz sam do siebie)

Niżej na screenach zobaczysz jak wygląda opcja C. Tu wystarczy kliknąć przycisk Claim i później system kieruje nas przez kolejne kroki wykonania transakcji zerowej aż do końca.

claim algorand staking

Uwaga: Nie klikaj odbioru nagrody jak szalony, poczekaj z tym, nie pali się: transakcja zerowa jest fajna, ale jest za nią prowizja, więc jeśli masz mało Algo i się pospieszysz to prowizja pożre nagrodę, dlatego warto dwa razy sprawdzić prowizję i wysokość nagrody, żeby się nie nadziać.

claim algorand rewards

Zwróć uwagę (obrazek 2 i 3), że aby potwierdzić z Ledger Live nagrodę, trzeba do komputera podłączyć urządzonko fizyczne Ledger (ten szaro-czarny prostokąt).

I już, nie wiem czy da się prościej:)
P.S Jeśli będę podpinać pod staking na Ledger kolejne opcje poza Algo (a pewnie będę), to wrzucę do nich osobne instrukcje. W każdym razie Algo stejkuje się najprościej.

Dopisek: Algorand możesz też stejkować na innych portfelach, również niesprzętowych jak TrustWallet czy AtomicWallet oraz w podobnych rozwiązaniach oferowanych przez giełdy, np. Binance Staking.

WAŻNE:
Pamiętaj! Ten artykuł, jak i cały blog, mój fanpage, filmy video czy inne materiały, które tu znajdujesz NIE są poradą inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19.10.2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Ta treść ma charakter informacyjno- edukacyjny i jest wyłącznie wyrazem moich osobistych doświadczeń. Nie mniej jednak prezentowane treści mogą być pomocne w zarabianiu, ale nie stanowią one porad inwestycyjnych i nie dają żadnej gwarancji, że robiąc to, co ja – zarobisz. Żadna z instrukcji, opowieści blogowych czy żaden z moich artykułów nie daje gwarancji zysku ani chociażby odzyskania wpłaconych pieniędzy.

Nic o czym tu piszę nie jest gwarantowane ani przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ani przez jakąkolwiek instytucję lub firmę. Miej to na uwadze, ponieważ możesz stracić!
Pamiętaj też, że żaden sposób na zarabianie pieniędzy, czy to będzie etat, biznes tradycyjny, inwestycja, czy wreszcie biznes online lub kryptowaluty nie dają nigdy 100% gwarancji zarobku. Dlatego ja też takiej gwarancji Ci nie dam.
Jeśli planujesz zrobić cokolwiek podobnego do tego, co robię ja: miej świadomość 100% ryzyka utraty pieniędzy i jeśli nie jesteś na to gotowy – nie podejmuj tego ryzyka!

3 komentarze