Jak zmienić szablon na blogu wordpress?


Zmiana szablonu na blogu wordpress wydaje się być prosta, ale okazuje się, że nie wszyscy, zwłaszcza początkujący blogerzy wiedzą jak to zrobić, „żeby nic nie stracić”. Boimy się o swoje treści i nie chcemy żeby zniknęły, szczególnie jeśli włożyliśmy w nie sporo pracy, więc dziś kilka ważnych informacji o tym…

Jak zmienić szablon na blogu wordpress i nic nie stracić?

Zacznijmy od tego, że bez względu na to, czy wybierzesz szablon darmowy wordpress (do znalezienia w panelu wordpress, tutaj: kokpit – wygląd – motywy – dodaj nowy) czy płatny, pobrany z internetu, musisz liczyć się z tym, że pewne rzeczy znikną, ale tylko na chwilę:)

Co możesz stracić: prawdopodobnie podczas zmiany szablonu znikną ustawione przez Ciebie w sidebarze i stopkach – widgety:

widgety

Żeby po zmianie szablonu na nowy móc je odzyskać wystarczy wejść w „widgety”, zjechać myszką na sam dół i tam znaleźć pole „nieużywane widgety” – tam znajdują się wszystki „zguby”. Dalej wystarczy je przesunąć do pasków sidebar czy stopka i gotowe.

widgety wodpress

Wracając do samej kwestii zmiany szablonu (darmowy): po wejściu w wygląd – motywy i u góry „dodaj nowy” wyświetli nam się lista różnych motywów, które możemy od razu wybrać i zainstalować. Polecałabym jednak wybrać opcję „filtr właściwości” , w której możemy od razu zaznaczyć, że chcemy wyłącznie nowe (lepiej traktowane przez google) szablony responsywne:

responsywny

Po wybraniu filtru, klikamy „zastosuj” i czekamy aż załadują się szablony do wyboru.

Teraz wystarczy je pooglądać, i ten, który nam się spodoba – zainstalować. I gotowe.

A przy zmianie szablonu na płatny – wystarczy wgrać motyw na bloga (kokpit-motywy-dodaj-nowy-wyślij motyw na serwer, i już)

Ważne: pamiętaj, że:

  • Szablony możesz zmieniać wielokrotnie, aż trafisz na taki, który jest wg Ciebie najlepszy
  • W każdym zainstalowanym szablonie możesz zmienić kolor tła, obrazek nagłówka itd. (nie sugeruj się tym, że jakiś szablon ma Konia na zdjęciu głównym, czy serduszka… to możesz zmienić na własne zdjęcie)
  • Jeśli znasz html i na starym szablonie bawiłeś się ręcznie „edytorem”, to po zmianie szablonu na nowy prawdopodobnie wszystkie te zmiany utracisz (sprawdziłam to na sobie…)

14 komentarzy

  • Olu, bardzo wartościowy i pomocny artykuł dla osób które właśnie zaczynają przygodę z blogowaniem. Dodał bym do tego tylko jedną uwagę. Zmiany szablonu na swoim blogu należy wykonywać na samym początku tworzenia bloga. Jeżeli mamy już stałych czytelników którzy czytają nasze wpisy i zaczynamy co chwilę zmieniać szablony, nie koniecznie musi się to spodobać czytelnikom, ponieważ niektóre szablony drastycznie zmieniają wygląd oraz nawigację na naszym blogu, a sami wiemy że ludzie często nie lubią zmian jeżeli już się do czegoś przyzwyczają i wtedy możemy stracić wielu czytelników, klientów lub potencjalnych partnerów. Pozdrawiam 🙂

    • Piotr Lip.ski

      Nie do końca bym się zgodził. 1. Motyw zmieniamy z reguły na lepszy… także dla czytelników np. jestem w trakcie zmiany szablonu (dlatego tu wylądowałem 😉 na jednej ze swoich stron treściowych na szybszy – wyraźna korzyść właśnie dla odbiorców 2. W artykule nie ma słowa o częstym zmienianiu szablonu – komu by się chciało? ten czas lepiej poświęcić na tworzenie wartościowego contentu. 3. zmiana nawigacji? 🙂 bez przesady – ludzie to najczęściej istoty myślące… choć trochę 😉 Polecam świeżą analizę darmowych szablonów dla WP, którą właśnie opublikowałem http://ebizpro.pl/test-darmowe-motywy-wordpress/ Mam nadzieje, że Pani Ola przepuści ten link 😉

  • nurczykkazimiera

    Dla mnie bardzo wartościowy artykuł. Właśnie rozpoczynam przygodę z blogowaniem i chłonę wszelką wiedzę na ten temat oby jak najszybciej posiąśc umiejętności pozwalające na prowadzenie bloga.

  • malgorzatakrawczyk

    Oleńko dziekuję za pomoc. Pisz dalej i pomagaj ludziom, którzy chcą działać ale nie wiedzą jak się do danego tematu zabrać. Napisane przejrzyście i z załączonymi zrzutami ekranu. Super 🙂

  • Włąśnie szykuję się do zmiany szablonu i nie ukrywam, że się trochę boję. Dziękuję za rady. Pozdrawiam.

  • A jak to zrobić, żeby zmiana przebiegła „bezboleśnie”? Czy da się gdzieś „przećwiczyć” nowy motyw i załadować go dopiero, kiedy wszystkie zmiany będą gotowe, czy trzeba je wprowadzać na bieżąco w czasie rzeczywistym, czyli niejako na oczach czytelników? Np. zastanawiam się, co się stanie z moimi cover pictures, jeśli w dotychczasowym motywie są kwadratowe, a w nowym będą prostokątne? Czy powinnam na tydzień „wyłączyć” bloga, żeby wprowadzić wszystkie konieczne zmiany? Mój obecny motyw to Matala, a marzy mi się Zarja.

    • Aleksandra Niedzielska

      Można wgrać motyw i robić zmiany w tle bez włączania go, ale to musiałabyś zrobić wszystko 1 dnia, bo po wylogowaniu się zmiany stracisz – tak mi się przynajmniej wydaje.
      Osobiście zmieniałam szablon „na żywca” – wiele roboty z tym nie ma, a zawsze jak coś nie wyjdzie, to jednym klikiem wracasz do poprzedniego.

  • Witam, mam takie pytanie: czy można trwale zmienić wygląd darmowego motywu? Tzn. pozmieniałam w kodach (nie wiem czy tak sie mówi) kolory nagłówka, napisów itd i teraz jak wyszłam i otworzyłam na nowo strone by sprawdzić zmiany to nic się nie zmieniło. Czy da się zatem darmowy motyw zmienić i zapisac zmiany ? Jestem w tym kompletnie zielona 😉

    • Tak, można. Dokładnie tak jak robiłaś, tylko jeśli zmiany Ci się nie zapisały to albo nie kliknęłaś pod kodami zapisz/zaktualizuj, albo też nie masz do tego ustawionych uprawnień – robi się to bezpośrednio na serwerze tam gdzie są pliki bloga. Poszukaj w google na hasło „uprawnienia chmod”

  • Janusz Kamiński

    Prosty i użyteczny poradnik! Dzięki!

  • Chętnie zmieniłabym u siebie szablon na inny, ale tak jak napisała wyżej Joanna, przydałoby się przećwiczyć na blogu nowy wygląd i skonfigurować go tak, aby czytelnicy nie widzieli tej operacji.

  • Witam… Mam pytanie. Pisała Pani, że ustawiała zmiany wyglądu motywu na „żywca”, w tle, a jakby coś nie wyszło, można wrócić jednym kliknięciem do poprzedniego. Wybrałam już jakiś motyw, który dość mocno przerobiłam, ale są niektóre rzeczy, których nie potrafię zmienić. Chcę na stronie umieścić sklepik internetowy i chciałabym wybrać inny motyw, który może bardziej będzie pasował pod sklep. Boję się, że jeśli ten nowy jednak mi nie będzie odpowiadał, to już nie wrócę do wszystkich ustawień poprzedniego nad którym się już napracowałam… Jest możliwość, żeby tak naprawdę bezboleśnie wykonać taką zmianę? Znaczy wybieram inny motyw, ustawiam go próbuję itp. a jeśli mi jednak nie pasuje, to wybieram motyw, który poprzerabiałam poprzednio i będę miała te przeróbki.

    • Tak jak napisałam na koncu „Jeśli znasz html i na starym szablonie bawiłeś się ręcznie „edytorem”, to po zmianie szablonu na nowy prawdopodobnie wszystkie te zmiany utracisz (sprawdziłam to na sobie…)” czyli jeśli robiłaś przeróbki w samym edytorze html, i zmienisz szablon, to tych przeróbek w zmienionym szablonie nie będzie, i jak dobrze pamietam to po powrocie na stary szablon też nie.

      Zachowują się wszystkie wpisy, strony itd, ale znikną przeróbki z edytora i u mnie przy niektórych zmianach znikały też widgety, więc zawsze je sobie kopiuje wczesniej, i zmiany z edytora sprawdzam gdziejakie wstawiłam i też kopiuję.