Czy da się zarobić (i jak) na fake kontach na Facebooku?

Fake konta na FBSzykując się do napisania tego artykułu myślałam, że będzie łatwo i mocno krytycznie, ale w miarę zagłębiania się w temat zarabiania z wykorzystaniem fejkowych kont na Facebooku coraz bardziej czułam się jak dziecko błądzące we mgle.

W zasadzie do zeszłego tygodnia nie miałam zielonego pojęcia o tym, że można „fejk konta” wykorzystać do zarabiania i że ludzie robią to dzisiaj w tak totalnie przemyślany i niejako zaawansowany sposób. Udało mi się dostać na kilka niszowych stron, których użytkownicy specjalizują się w takich metodach działania, oraz na łatwe do znalezienia fora, gdzie w temacie kont fejków toczą się tak rozbudowane dysputy, że nigdy nie przypuszczałabym, że to ma taką skalę. Od razu na wstępie przyznaję też, że byłam wstrząśnięta.

Jak zarobić na fake kontach FB?

Ale od początku: Mniej więcej tydzień temu dodawałam w jakiejś facebookowej grupie ogłoszenie promujące bodajże Traffic Monsoon, w którym działam, i to ogłoszenie skomentował ktoś z dziwadłowym obrazkiem profilowym, nie mówiącym kompletnie nic. W komentarzu podpowiedział mi jak powinnam promować TM i tego rodzaju programy, żeby mieć „mega” zasięg. Przy okazji wskoczył mi na priv, przedstawił kilka innych programów i poruszył temat kont fejkowych (rzecz dla mnie obca), które wg niego powinnam koniecznie zakładać, „bo to daje niesamowite efekty i setki partnerów”.

A ponieważ profil tej osoby był czystym spamem (program na programie, reklama pogania reklamę), i kłócił mi się zupełnie z często powtarzanym w sieci cytatem „ludzie kupują od tych, których znają i którym ufają” oraz wizją tego, że aby pozyskiwać partnerów do różnych biznesów, należy budować z ludźmi relacje, a nie siać spam to… postanowiłam sprawdzić co w trawie piszczy.

I tak zaczęło się moje małe „szpiegostwo” czyli dociekanie, o co u licha chodzi i co komu daje tworzenie sztucznych kont, na sztucznych ludzi.

Pierwszy wstrząs: jak się tworzy fake konto na Facebooku?

A no wg genialnych (bądź co bądź) instrukcji znalezionych na forach dot. zarabiania online wygląda to tak (kliknij, powiększ i przeczytaj):

fake konta

I co gorsza… brzmi bardzo sensownie. Na samym końcu widać, że „kolega” dodaje się po prostu do max liczby grup na FB, następnie w trybie turbo zgarnia znajomych, a potem zaczyna „walić” posty po grupach, dzięki czemu jak wiadomo widzi je cała masa (wręcz większość) jego znajomych, których wszak wykopał z tych właśnie grup.

Drugi wstrząs: skąd fejki biorą zdjęcia profilowe osoby, pod którą się podszywają? (o ile w ogóle taką fotkę mają)

Niestety – z google. Na screenie wyżej widzicie, że należy szukać „dalej w google, a nie na pierwszej stronie”. Efekt? Twarze wielu fejkowych profili to np… dziewczyny, które zginęły w wypadkach, popełniły samobójstwo, a ich zdjęcie pojawiło się w google i zostało przez fake’a „zgarnięte”. To również żyjący ludzie, którzy wrzucają swoje fotki np. na FB, czy na bloga, i nawet nie wiedzą, że dla zarobkowych celów fake’a ich fotki są po prostu kradzione i wykorzystywane w w/w sposób.

Jaka jest skuteczność takich działań?

Trudno powiedzieć, ale w dalszym toku rozmowy na tym forum obserwowałam screeny z rejestracji i jeśli są prawdziwe to niektóre z nich były imponujące, a inne marne.

Na jakich programach zarabiają ludzie – fejki na Facebooku?

Na wszystkich zarobkowych systemach, zwłaszcza tych, w których po zarejestrowaniu się partner ma do wykonania prostą czynność np. ściąga sobie jakąś gierkę online, gra w gry online, kupuje jakieś produkty do smartfonów, ściąga muzyczki, bierze udział w konkursach, czy klika reklamy, za co jego „wprowadzający-fake” otrzymuje prowizję.

fake konta

Kto tropi konta fake’owe?

Z tego co widzę na samym Facebooku jest kilka profili takich tropicieli, którzy opisują zagrożenia, jakie wiążą się z takimi działaniami, oraz publikują profile kont fałszywek. W takich miejscach można się dowiedzieć pod kogo podszył się fake, i kim jest osoba przez niego poszkodowana. Tropiciele są zarówno polsko jak i anglojęzyczni.

Jak rozpoznać fałszywe konto? Pisał o tym już w 2012 serwis http://antyweb.pl/jak-rozpoznac-falszywe-konto-na-facebooku/ (mam refleks, prawda? 😉 – cóż własne konto na FB mam dopiero od października 2014, więc nie miałam pojęcia, że to problem tak powszechny i „oczywista oczywistość”)

W 2013 Interia podała informację, że na tamten czas aż 83 mln kont na FB były kontami fikcyjnymi. Część z nich była kontami osób, które nie chciały mieć osobistego profilu, czy konta tworzone pod podbijanie popularności firmowych fanpage, więc były to profile niegroźne, ale dziś coraz więcej jest wyłudzaczy danych, kanciarzy oraz właśnie tych sprytnych, którzy takie fejki traktują jako sposób na szybki, wygodny i nie wymagający odpowiadania własnym nazwiskiem – zarobek w internecie.

Zarabianie na Fake kontach na Facebooku – minusy, uwagi

 • Namierzone konto może zostać w każdej chwili zablokowane przez FB
 • W znajomych „banda napaleńców” wśród których być może trudno będzie znaleźć osoby faktycznie zainteresowane poważniejszym biznesem
 • Zwykle brak pomocy ze strony lidera, który sam jest fejkiem i może szybko zniknąć – tu leci „masówka”
 • Nie wiesz z kim współpracujesz, ani czy to, co oferuje Fake nie jest zwykłym scamem (oszustwem)
 • Spamowanie grup od rana do wieczora – żadnej gwarancji, że codziennie wykonywane działania przydadzą się też w przyszłości, w końcu Facebook może takie konto w każdej chwili zamknąć
 • Nie ma co liczyć na to, że ktoś poważny, kto szuka biznesu online lub jest np. przedsiębiorcą już działającym w sieci skusi się na rejestrację z linka kogoś, kogo „nie ma”, lub o kim kompletnie niczego nie wiadomo (jeśli masz konto fake na FB to tych potencjalnych klientów wg mnie automatem tracisz)
 • Brak wiarygodności

Zarabianie na Fake kontach na Facebooku – plusy

 • Anonimowość. Nie trzeba pokazywać własnej twarzy i to jest chyba główny powód dla którego niektóre osoby decydują się na zakładanie kont fake’owych
 • Jeśli któraś z „tożsamości” straci twarz, wystarczy założyć nowe fake konto i… działać od nowa
 • Raczej zero odpowiedzialności

Odpowiadając na główne pytanie: Czy da się zarobić na fejkowych kontach na Facebooku? Muszę niestety odpowiedzieć, że wg tego, na co trafiłam w sieci to i owszem – da się, natomiast, nie dość, że wymaga to sporej pracy (tfu, tfu spamowania i tworzenia co jakiś czas nowych kont) to ma to wg mnie tak krótkie nogi, że nie polecałabym nikomu.

No i nie każde fake konto zarabia:

fake konta

W fake kontach liczy się ilość, a nie jakość. Ilość znajomych (bo jakiś tam procent się na coś skusi), a nie jakość (bo… trzeba by w sieci pokazać twarz, czymś się wykazać, budować swoją markę/wizerunek) , a to przecież takie trudne.

Być sobą…

P.S Dziś napisało do mnie konto bez zdjęcia, na profilu sam spam, z ofertą wejścia w jakiś system klikania reklam czy wypełniania ankiet blabla. Chcę więc wyraźnie zaznaczyć: w sieci kupuję od osób, które w miarę znam i którym w miarę ufam, lub które imponują mi swoimi wynikami, sposobem działania, prowadzeniem bloga czy profilu na FB, przedstawiają się z imienia i nazwiska, a w fotce profilowej mają swoje zdjęcie. Z takimi samymi osobami nawiązuję współpracę w programach partnerskich, zarobkowych, czy działających na zasadzie marketingu sieciowego.

Chcesz mi coś sprzedać, do czegoś zachęcić? Bądź sobą. Jawnie.

A jak Ty zapatrujesz się na kwestię zarabiania na kontach fejkowych? Zostaw komentarz – za czy przeciw? Warto, czy ryzykownie?

6 komentarzy

 • Tak to fajny biznes konta Fejk do FB to tylko kropla Instagram,YT,Snapchat itd wiem co robią i jak to wygląda niektorzy zakładają nawet po 10 kont dziennie minimum:) A sam facebook to serwis który ma multum błedów które wykorzystane dają niezły profit nawet 100zł dziennie. Nawet jeśli zbanują konto to zawsze można założyć nowe:) nie klikajcie w podejrzane linki:) jak „Instruktor zgwałcił kursantkę” zwłaszcza 2 razy żeby zamknąć „reklame” wiral to jest to co lubię:D

 • Aleksandra niedzielska

  Pewnie nawet do głowy nie przyszłoby mi kliknięcie takiego linka, jakkolwiek wierzę, że wiele osób przez „ciekawość” weszłoby w niego i… na tym ktoś by zarobił. W tym przypadku: niestety.

 • Jestem ofiarą takiego właśnie konta fake. Moje zdjęcia są wykorzystywane do jego tworzenia. Co najgorsze, nie miałam o tym pojęcia, a fake działa już pół roku… Obraz mojej osoby jaki tworzy się poprzez taki profil jest dla mnie bardzo ciężki do zniesienia. Niestety mało mogę zrobić w tej sprawie. Jedynie zablokować to konto, lecz nadal będzie ono istniało..

  • Aleksandra Niedzielska

   Bardzo współczuję, zwłaszcza, że jak raz się dorwą do zdjęć, to nawet jak uda Ci się zablokować takie konto, to za chwilę może powstać kolejne…

 • Witam!
  Mogę opisać tu pewną historię i to jak można stworzyć takie konto które jest doskonałe i wystarczy tylko jedno. Około roku temu trafiłem na profile dziewczyny która jest z Hiszpani.
  Wszystko wygląda bardzo realistycznie ale ja mam solidne podstawy by myśleć że to FAKE! Ta osoba ma konta na fb, twitter, instagram, soundcloud itp. Myślę że te konta powstały tylko po to by oszukiwać ludzi i wabić ofiary na kanał na YT. Mam na myśli kanał z muzyką gdzie jest stream na żywo i ta osoba
  (dziewczyna która w sieci jest widoczna jako 21 latka) jest tam moderatorem. Dowiedziałem się też że wszystkie mody to dziewczyny 🙂 albo raczej kolesie podszywający się pod nie ^^
  Praktycznie cały zeszły rok spędziłem na wielu rozmowach z nią ale tylko w sensie konwersacji słownej na fb i msg. Nie dowiedziałem się dużo bo przeważnie tylko o muzyce chciała rozmawiać.
  Po 3-4 miesiącach takiej znajomości pojawił się na fb jakiś koleś z Polski którego dodałem do znajomych i tak zaczęła się rozmowa również z nim. Początkowo na różne tematy ale z czasem też pytał o nią i co o niej myślę? czy ją znam? czy zauważyłem że dużo muzyką się interesuje? czy podobają mi się jej fotki? itp.
  Myślę że ten koleś podszywa się pod nią i być może używa materiałów tej dziewczyny, fotki i jakieś krótkie filmiki itd. Możliwe że ma te materiały poprostu od niej lub je kupuje by profile wyglądały bardzo realnie. Na konta tej dziewczyny założony jest również profil w tym serwisie: https://klear.com platforma ta służy do statystyk dla influencerów i ludzi w pewnym sensie
  wpływowych tzn. wielu artystów, sportowców, blogerów itp. ma tam konto (raczej żadna przeciętna małolata nie potrzebuje takiego konta)
  Konto to jest powiązane z twitterem a sam twitter działa non-stop przez 24h i dzięki temu ma prawie 38tyś polubionych postów w około 2-3 lata co jest raczej nie realne w przypadku fizycznej osoby.

  Myślę że jest tam podpięty jakiś automat albo autoliker itp. Niewątpliwie ma to związek z social marketingiem i oszukiwaniem ludzi. Przez cały zeszły rok przyglądałem się uważnie tej osobie i mogę stwierdzić na ok 90% że to oszust z Polski. Gdy miałem tą osobę na fb w znajomych (tę dziewczynę) sytuacja podobna tzn. dużo polubionych postów, fanpage, artystów, muzyków itp.

  Non stop dzień w dzień jak jakiś robot! W zasadzie w jej znjomych nie było żadnych koleżanek i osób z rodziny. Non stop tylko muzyka i ludzie związani z tą branżą… (pomyślałbym że jest psychicznie chora)
  Jej znajomość hiszpańskiego jest pewnie taka jak moja na poziomie google tłumacza za to angielski zna świetnie, czyli lepiej ode mnie. Pod koiec zeszłego roku miałem już zgromadzone wiele dowodów i
  pytań które napisałem do tej rzekomej dziewczyny. Napisałem co myślę i pokazałem kilka dowodów na to że oszukuje ludzi. Odpowiedzi z Jej strony nie było bo zostałem zablokowany we wszystkich serwisach społecznościowych od razu.
  Myślę że te konta powstały tylko po to by oszukiwać ludzi i zdobywać ich zaufanie poprze wizerunek takiej niewinnej dziewczynki.

  Nigdy tak naprawdę z Nią nie rozmawiałem tylko z właścicielem tych kont. Wiele fotek i filmików po pewnym czasie znika, są po prostu usuwane (są tylko po to by zwabić kogoś na jej konta)
  Po naszej konkretnej rozmowie drugie konto na instagram zostało usunięte. Bez wątpienia to jest fałszywe konto służące do gromadzenia znajomych i jest to świetny patent na idealne oszustwo.

  Przyznam że ja też początkowo uwierzyłem we wszystko co widzę bo dziewczyna jest naprawdę pod względem wyglądu jedyna w swoim rodzaju i nikt nie przejdzie obojętnie obok niej. Mam na myśli jej urodę… 🙂 po prostu urocze spojrzenie które zniewala każdego kolesia 😀
  Mimo że na wielu fotkach nie widać twarzy w całości ^^ albo przeważnie stoi tyłem. Niesamowity trick i patent jak można zmanipulować ludzi. W całym swoim życiu nie spotkałem się z czymś takim.
  Także uważajcie na takich osobników !!

  Pozdrawiam.

 • Cześć, mnie kiedyś uczepił się jeden fałszywek co odbiło się na mnie emocjonalnie
  NIE mam nic do ludzi którzy chcą zarabiać ale do kurw co się Ciebie uczepiają to już tak
  w związku z tym chciałbym zapytać jak odnaleźć wspomnianych Tropicieli fałszywych kont i to tych polskojęzycznych ? (bo angielskiego nie znam)