Marketing News, 02.2021. Co nowego? Trendy, zmiany, funkcje

marketing newsyOd ostatniego podsumowania marketingowych nowości online zleciało już trzydzieści dni, więc czas na nowe 🙂

Seria wpisów z tej kategorii pojawia się mniej więcej co miesiąc, tak, by być podsumowaniem nowości, trendów, zmian i funkcjonalności na popularnych kanałach i platformach do działań marketingowych.

Marketing News to bilans nowinek, wdrożeń i zapowiedzi z zakresu: Facebooka, Instagrama, Google i Seo, Blogowania i Content Marketingu, a także aktualnych informacji dotyczących YouTube, Video Marketingu, obróbki graficznej i innych ważnych ciekawostek.

Przegląd prowadzę wspólnie z Pawłem Pieczką, a o newsach na bieżąco dowiadują się subskrybenci tego kanału YT.

Zachęcam do lektury, bo jak wiadomo, internet nigdy nie śpi i jak się okazuje co miesiąc pojawia się wiele ciekawostek marketingowych na różnych platformach, więc warto być na czasie i wiedzieć co się wydarzyło i gdzie się pali 😉

Marketing News – luty 2021. Podsumowanie

Zestawienie jest podzielone na bloki związane z poszczególnymi platformami i serwisami, na których prowadzimy różne działania marketingowe.

Facebook

 • IOS kontra Facebook. Czy wyrażasz zgodę na śledzenie? Między Facebookiem i IOS robi się nerwowo. Chodzi m.in. o dodatkowy, wyraźny komunikat IOS z pytaniem o to, czy użytkownik wyraża zgodę na to, aby dana aplikacja (dokładnie: Facebook) śledziła jego aktywność w sieci w celu personalizowania reklam. Jak tłumaczył na Twitterze Tim Cook, nie chodzi o zabranie takich możliwości twórcom oprogramowania, ale o wyraźne informowanie użytkowników o tym, że korzystając z apki, będą śledzeni i dawanie im wyboru czy tego chcą czy nie. FB się to oczywiście nie podoba;) Zdjęcie tego, jak ma wyglądać taki komunikat znajdziecie w artykule https://www.benchmark.pl/aktualnosci/slychac-wycie-znakomicie-facebook-niezadowolony-ze-zmian-w-ios.html.
 • Bezpieczne targetowanie reklam na FB. FB pozwoli reklamodawcom precyzyjnie zaznaczyć gdzie wyświetlają się ich reklamy, oraz wybrać miejsca (treści), przy których NIE będą się takie reklamy wyświetlać. Z konkretnych umiejscowień można zrezygnować. Funkcja już jest dostępna, a wszystkie jej szczegóły wymieniono w komunikacie FB dla biznesu: https://www.facebook.com/business/help/1926878614264962?id=1769156093197771.
 • Nowy wygląd zdjęć wyróżnionych na FB. Prowadzisz własne konto na FB i budujesz na nim markę osobistą? Przejrzyj kolumnę, w której do tej pory znajdowała się opcja wyróżnienia 9 swoich zdjęć. Opcja przeszła rewitalizację, a zdjęcia się zmieniły: terma są pionowe i można je łączyć w mini albumy, dzięki którym internauci mogą szybciej dotrzeć do fotek, które chcesz im pokazać.

Instagram

 • W UK wszedł zakaz używania filtrów na Instagramie. W reklamach nie można udawać, że jest się ładnym;) Powiało grozą wśród sprzedawców produktów upiększających! Jeśli jesteś z UK i chcesz reklamować np. kosmetyki, to nie możesz użyć filtra upiększającego na Instagramie. Orzeczenie organizacji branży reklamowej ASA (Advertising Standards Authority). Jest w tym coś ciekawego, prawda? Więcej tutaj: https://spidersweb.pl/2021/02/filtry-na-instagramie-zakaz.html.
 • Instagram nie chce już, by Reels był gorszą podróbką TikToka. REELS, narzędzie mające naśladować Tik Toka nie sprawdza się, użytkownicy (głównie z USA) nie poczuli tematu, więc Insta myśli nad czymś, co ten pomysł usprawni. Co to będzie? Ano to samo, tylko, że osoby które do Reels wrzucały nagrania zrobione wcześniej na Tiktoku (z wielkim logo), nie będą już promowane w Reels. Trzeba stworzyć wewnątrz insta, żeby mieć;) Więcej: https://www.telepolis.pl/wiadomosci/aplikacje/instagram-nie-chce-juz-by-reels-byl-gorsza-podrobka-tiktoka.
 • Instagram pozwoli przywrócić skasowane wpisy. Czas 30 dni! Nowa funkcja ma wyglądać jak kosz, podobnie jak w iPhonie i można będzie dzięki niej przywrócić skasowaną treść do 30 dni.
 • Czy warto kupić like i obserwacje na Instagramie?. Jak to jest z tym podbijaniem sobie zasięgów na insta poprzez kupowanie sztucznych followersów? Czy to się w ogóle opłaca i czy warto poświęcać kupnym lajkom uwagę? Na samym końcu artykułu znajdziesz link do video, na którym o tym rozmawiamy:)

Google i kwestie Seo

Blogowanie, content marketing

Video, obróbka graficzna, muzyka

Youtube

 • YouTube plany na 2021. Sklep na Youtubie – nowa opcja wbudowana już wkrótce? To może być ciekawe! Do tego ułatwienia dla obsługi z poziomu smartfonów, lepsza nawigacja, prostsze przeskakiwania po rozdziałach oglądanych filmów, Więcej: https://spidersweb.pl/2021/02/youtube-nowosci-2021.html.

Inne ciekawostki do znalezienia w Video podsumowaniu (patrz niżej)

 • Składany iPhone z rysikiem.
 • Nowości w multitaskingu na Windows 10 i ułatwienia pracy
 • Jak eDo App pozwala odczytać dane z warstwy elektronicznej paszportu?
 • Wielkie marki zaczynają prowadzić sprzedaż w formie LIVE – trendy z Azji wkraczają i do Polski. Ostatnio Tiffany sprzedał podczas live’a 300 diamentowych kolii za 3500$ sztuka:)
 • Aparat w telefonie to za mało?
 • BarInsta – czy to będzie lepszy Instagram?

Dodatkowo, o w/w punktach możesz też posłuchać nagrania naszej transmisji na żywo

Video podsumowanie marketingowe

Na dziś to wszystko 🙂

Jeśli chcesz dodać coś ciekawego, co poza w/w wyszperałeś w sieci – zostaw komentarz.

Jeśli pomysł na takie comiesięczne zestawienia Ci się podoba – również będzie nam miło, jeśli dasz znać niżej 🙂

2 komentarze