Zakup kryptowalut – o czym warto pamiętać?

kryptobtcJeśli zastanawiasz się nad zakupem kryptowalut, musisz być gotowy na jedno: nikt nie da Ci stuprocentowej gwarancji, że to dobry pomysł. Przeszukując źródła internetowe, natkniesz się zarówno na analizy, w których kryptowaluty będą traktowane jako wybitnie ryzykowne aktywo inwestycyjne, jak i na hurraoptymistyczne prognozy windujące ich kursy do kosmicznego poziomu.

Grunt to wziąć głęboki wdech, trzeźwo ocenić sytuację i zachować zdrowy rozsądek.

Poniżej odnajdziesz kilka uniwersalnych wskazówek dotyczących inwestowania w kryptowaluty w 2023 roku.

1. Zadbaj o bezpieczeństwo

Entuzjaści rewolucyjnej technologii blockchain są zdania, że łańcuch bloków zapewnia maksymalne bezpieczeństwo aktywów. Rzeczywiście, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności ryzyko utraty kryptowalut jest bardzo niewielkie w porównaniu do alternatywnych metod gromadzenia kapitału – zwłaszcza, gdy środki są przechowywane na tzw. zimnym portfelu. Nikt nie będzie w stanie zabrać kryptowalut z portfela na blockchainie – potrzebny jest do tego indywidualny klucz prywatny.

Same kryptowaluty można nabyć w różny sposób – na przykład kupując je na klasycznej giełdzie krypto (co zapewnia bardzo korzystny balans między bezpieczeństwem a opłacalnością transakcji), na zdecentralizowanej giełdzie DEX, w internetowym lub stacjonarnym kantorze kryptowalut, w Bitomacie, serwisie P2P, a wreszcie u brokerów czy innych użytkowników. Żeby wybrana transakcja była bezpieczna, należy przesłać nabyte kryptowaluty na własny, zabezpieczony kluczem portfel zewnętrzny.

Wreszcie: można też zainwestować w swoją koparkę i samodzielnie wydobywać kryptowaluty. Próg wejścia wcale nie jest taki wysoki, jak mogłoby się wydawać.

2. Pogódź się z ryzykiem

Jeśli jakiś doradca finansowy zapewnia Ci gwarantowany zarobek, to w najgorszym wypadku kłamie, a w najlepszym – kompletnie nie ma pojęcia, o czym mówi. Kursy kryptowalut mogą rosnąć albo spadać, więc nie może być mowy o 100% pewnym zysku. Jasne, można starać się przewidzieć pewne trendy i sprawnie reagować na to, co dzieje się na rynkach, ale ryzyko będzie zawsze.

Szukając informacji, staraj się kierować źródłami, które są możliwie bezstronne i/lub wyważone, jeśli chodzi o snucie prognoz. Przykład zachowawczej analizy znajdziesz na stronie Kopalnie Krypto (https://kopalniekrypto.pl/blog/bid-15-oplacalnosc-kopania-chia-na-przykladzie-naszej-koparki). Autor szczerze przyznaje, że każdy inwestor powinien wyrobić sobie własne zdanie na temat tego, co zrobić ze swoimi pieniędzmi. Nie prowadzi wyliczeń z sufitu i stara się zachować ostrożność w swoich szacunkach. Jednocześnie podkreśla, że sam posiada koparkę Chia – a trudno o lepszy dowód, że gorąco wierzy w ten projekt.

Jednocześnie tam, gdzie jest wysokie ryzyko, można się spodziewać wysokich zysków. Wystarczy prześledzić historię Bitcoina czy Ethereum, żeby przekonać się o tym, jak mogą wyglądać potencjalne stopy zwrotu.

Sposobem na walkę z ryzykiem jest dywersyfikacja portfela kryptowalut. Najlepiej zrobić porządny research, zapoznać się z poszczególnymi projektami i ocenić ich potencjał, a następnie wybrać kilka różnych aktywów. Wtedy nawet jeśli któraś kryptowaluta nie wypali, nie będzie to dla Ciebie bardzo bolesne.

3. Dokształcaj się

Nie inwestuj na chybił-trafił. Stawiaj na daną kryptowalutę po sprawdzeniu, po co została opracowana i jaki jest cel jej istnienia. Czy na pewno za wybranym przez Ciebie projektem stoi jakaś wartość dodana? Czy dana kryptowaluta nie zwyżkuje w podejrzanym tempie – tak podejrzanym, że aż pachnie oszustwem?

Trendów na rynku kryptowalut jest wiele i ciągle się one zmieniają. Obecnie duże szanse na rozwój przypisuje się sektorom gier blockchain i Metaverse. Potencjał wykazują też projekty, które zakładają ulepszoną interakcję z Web 3.0 oraz te, które stawiają na wsparcie ekologii.

Nie masz czasu, żeby trzymać rękę na pulsie? Zawsze możesz zaufać ekspertom, którzy będą to robić za Ciebie. Specjalistów w branży kryptowalut jest coraz więcej, na pewno znajdziesz kogoś chętnego do współpracy. Jeśli jednak masz możliwości, staraj się dokształcać w temacie we własnym zakresie. W Internecie znajdziesz sporo przystępnie podanej wiedzy – wspomniany portal Kopalnie Krypto to tylko jeden z wielu adresów, pod które warto regularnie zaglądać.

4. Nie nastawiaj się na szybki zysk

Technologia blockchain jest przełomowa, bez dwóch zdań. To argument za tym, żeby zainteresować się kryptowalutami, ale nie za tym, żeby wykonywać gorączkowe ruchy. Na potencjał blockchaina należy patrzeć w perspektywie długoterminowej – i tak też podejść do swojej inwestycji. Zapomnij o szybkim zarobku i nastaw się na przynajmniej kilkuletnie oczekiwanie. Najlepiej staraj się wyśledzić okresy bessy i hossy (w bessie skupiamy się na inwestowaniu, a w czasie hossy realizujemy zyski).

5. Nie odkładaj inwestowania na wieczne nigdy

Im szybciej zainteresujesz się inwestowaniem, tym większe potencjalne oszczędności możesz zgromadzić. Jasne, na rynku kryptowalut obserwuje się spore wahania, a ostatnie kryzysy może nie nastrajają zbyt optymistycznie, ale w wielu przypadkach kopanie wciąż może się opłacać. Jako przykład można podać kryptowaluty oparte o energooszczędny algorytm PoST. Współpracę z Chia podjął sam Bank Światowy – ekologiczny, zielony blockchain pomaga teraz wypracować rozwiązanie, które ma uregulować handel węglowymi kredytami kompensacyjnymi.

Trwa bessa, więc trudno sobie wymarzyć lepszy moment na inwestycje. Poczytaj, popytaj, poradź się specjalistów – i świadomie zadecyduj, czy warto zrobić ten pierwszy krok.

Artykuł sponsorowany, zewnętrzny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *