Jetpack: darmowe statystyki na bloga wordpress. Jak to ogarnąć?

statystyki jetpack
Wtyczka Jetpack to dobry sposób na proste, intuicyjne w obsłudze i do tego zupełnie darmowe statystyki na bloga wordpress.

Oczywiście poza nią istnieje wiele innych możliwości sprawdzania statystyk na blogu (inne wtyczki, liczniki i statystyki google analytics), ale Jetpack ma nad nimi tą przewagę, że statystyki są tutaj dostępne bezpośrednio z panelu bloga (tzn nie trzeba logować się na inne systemy, a statystyki można sprawdzać na bieżąco).

Jetpack – to musisz wiedzieć

Instalacja darmowej wtyczki Jetpack jest stosunkowo prosta – w wyszukiwarce wtyczek wystarczy wpisać „jetpack”, wybrać pierwszy wynik wyszukiwania, a następnie kliknąć instaluj. Po tej czynności konieczne jeszcze będzie powiązanie wtyczki z kontem wordpress (w tym celu należy krok po kroku wykonać czynności, które pojawią się na naszym wordpressowym panelu, m.in. trzeba będzie tutaj stworzyć swoje konto wordpress, a następnie je aktywować). Całość zajmuje kilka minut. Gdy darmowa wtyczka jetpack jest już zainstalowana, statystyki zaczną się zliczać w ciągu kilku godzin – max od kolejnego dnia.

W panelu wordpress można je znaleźć zaraz po zalogowaniu się do panelu bloga wordpress:

statystyki jetpack

Czerwona strzałka na w/w zrzucie ekranu daje nam wgląd w dodatkowe, poszerzone opcje statystyk. Po jej kliknięciu (zobacz wszystkie) pojawią nam się szczegółowe statystyki odwiedzin.

statystyki jetpacka

Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że:

Im częściej piszesz na blogu, tym więcej osób na niego zerka, a Google lepiej indeksuje stronę, co wpływa również na przyszłe wizyty czytelników.

Na wykresie wyżej dni, w których został dodany wpis – oznaczone są najwyższym słupkiem oglądalności, pozostałe dni wyraźnie słabsze, ale dzięki regularnej aktualizacji bloga codziennie są nam nim wizyty (co potwierdza internetową zasadę pracy: co zrobisz raz, procentuje później nawet wtedy, gdy już tego nie robisz:).

Kolejna czerwona strzałka na w/w zrzucie ekranu pokazuje zbiorcze podsumowania statystyk bloga (od jego startu, przez kolejne miesiące i lata). Tu można sprawdzić czy blog idzie do przodu, spada, czy też… rozleniwiliśmy się i nie dodajemy wpisów🙂

darmowe statystyki na bloga

Jeśli jeszcze nie sprawdzasz ilości wejść na swoim blogu – warto już teraz zainstalować wtyczkę jetpack i wgrać sobie te darmowe statystyki na bloga wordpress.

To pomaga planować działania, i sprawdzać czy na bloga w ogóle ktoś zagląda, a jeśli nie – każe zastanowić się nad tym „dlaczego” i popracować nad jego promocją w sieci (portale społecznościowe, google – pozycjonowanie i oczywiście: treść, treść, treść!).

13 komentarzy

 • Jetpack jest faktycznie bardzo łatwy w obsłudze i jego używanie jest dużą pomocą. Ma jednak jedną dużą wadę, przynajmniej u mnie na blogu – strasznie spowalnia blog. Dlatego zrezygnowałem i korzystam z Google Analitycs. Jest ono znacznie bardziej zaawansowane i przez to trudniejsze w nauczeniu. Daje oczywiście znacznie większe możliwości i też jest darmowe.

  • Aleksandra Niedzielska

   Właśnie ta trudność w obsłudze statystyk google analytics sprawia, że wielu początkujących blogerów „wymięka” już na starcie, a jeśli nie korzysta się z milionów wtyczek to Jetpack aż tak nie spowalnia, a jest faktycznie intuicyjny:)

  • Google Analytics dostarcza znacznie więcej informacji niż prezentowane wtyczki.

 • Wtyczka Jetpack jest bardzo rozbudowana… w zasadzie to taki kombajn ze wszystkim i z niczym, większość funkcji dla mnie raczej jest zbędna i według mojej oceny strasznie potrafi opóźniać ładowanie strony. Co do samych statystyk – wcześniej używałem WP.Stats teraz ten plugin wchodzi w skład Jetpack’a co mnie osobiście nie cieszy, ponieważ, żeby móc przeglądać na cito ruch na stronie korzystałem tylko z wp.stat. Po za tym panel statystyk ładuje się strasznie długo, czasami muszę kilka razy odświeżać stronę żeby zobaczyć wyniki. Szkoda bo plugin wp stats sam w sobie kiedyś działał bardzo dobrze. 🙂

  • Aleksandra Niedzielska

   Co racja, to racja:) Ja w całej wtyczce jetpack odhaczam wszystkie opcje poza wykorzystywany przez siebie statystykami i komentarzami:).

 • Dla mnie ta wtyczka jest bardzo dobra.Mam ja zainstalowaną na swoich stronach i jestem z niej zadowolony.Dużo wtyczek zainstalowanych wcześniej usunąłem bo są one w Jetpacku.

 • Krzysztof Trybulski

  Bardzo dobra wtyczka. Sam jej właśnie zacząłem używać, gdyż Google Analytics coś mi zaszwankował i nie działa tak jak powinien: są w nim widoczne jakieś dziwne paski, ekran jest rozjechany i jest wiele przedziwnych opcji. Mój błąd: bo kiedyś z nim za bardzo eksperymentowałem. A dzisiaj muszę używać Jetpack, bo nie potrafię dojść do porządku z googlowskimi statystykami, chociaż amatorem nie jestem.

  PS. Świetny wpis.

 • są też inne bardzo ciekawe sposoby na uzyskiwanie statystyk do WordPress – download.net.pl/wordpress-statystyki-i-wykresy/n/8784/ Warto sprawdzić, bo prezentują najnowsze wtyczki.

 • prosty sposób na dodanie licznika z animacjami opisany jest na download net pl warto sprawdzić bo pokazują tam ciekawe sposoby dla WordPressa.

 • funnykindofyellow

  Dla poczatkujacych b.dobra wtyczka, mnie nic nie spowalnia, jak rozwine skrzydla zobaczymy 😉

 • Lidia z amerykaija.pl

  Mam pytanie, jeśli mogę. Wtyczka bardzo mi odpowiada, mam również Google Analitycs i jest różnica w statystykach. W Google Analitycs mam jednak wyłączone śledzenie własnego IP. Jak to jest z Jetpack? Czy wtyczka zlicza własne odwiedziny? A jeśli tak, to czy mogę prosić o pomoc, w jaki sposób je wyłączyć, bo nie mogę dojść do tego.