Rosną ceny hostingów i przedłużenia domen www

rosna ceny hostingówTaki news na szybko:) Jeśli jeszcze nie zauważyłeś, to już wkrótce i Ty dostaniesz maila. Inflacja i wzrosty cen prądu nie omijają żadnej branży, tak więc rosną ceny hostingów (co w zasadzie nie dziwi, bo te akurat co parę lat rosną!), ale do tego wzrosły również przedłużenia domen www.

Tego ostatniego, jak kupuję domeny od ponad dwunastu lat, jeszcze nie zarejestrowałam (chyba że cudem coś mi umknęło), więc kiedy otrzymałam maila z informacją, to przyznaję, że byłam niemal wstrząśnięta.

Wzrost opłat za coroczne przedłużenie domeny nie jest wprawdzie jakiś porażający (od kilkunastu do kilkudziesięciu procent), ale jednak jest. Jeśli masz tylko jedną domenę, to prawie nie poczujesz, ale jeśli masz ich wiele… heh. Sam rozumiesz. Nie mam pojęcia jak wygląda to w innych firmach, ale skoro podrożało w mojej, to i Twoją wkrótce to dotknie.

Dlaczego rosną ceny hostingów i przedłużenia domen?

Odkrywcze to nie jest, ale powodów mamy kilka:

  • Hostingi nie wiszą sobie w chmurzastej próżni, a stanowią cząstki fizycznie stojących gdzieś serwerów. Serwery zasilane są energią elektryczną. Energia elektryczna drożeje. Drożeje utrzymanie serwerów. Drożeje hosting. Łopatologia stosowana, ale tak właśnie jest
  • Powyższe ma również zastosowanie do domen, a tu dochodzi jeszcze fakt, że rejestratorzy też muszą z czegoś żyć i płacić swoje rosnące rachunki.

Nie bez znaczenia jest też fakt podniesienia pensji minimalnej od 2023. Wiesz, te serwery, hostingi i cała reszta to same się nie obsługują, człowiek potrzebny. Pensja człeka owego rośnie, rosną koszty pracodawcy, rosną ceny dla klientów.

Och.

Tak tylko chciałam o tym dzisiaj napisać:)

PS Życzę Ci jak najmniejszych podwyżek, ale cóż, wszyscy będziemy musieli przez jakiś czas gryźć tego twardawego suchara. Tu mam nadzieję, że o zadbałeś wcześniej o zęby, bo narzędzia stomatologiczne też lecą na prądzie;)

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *