Wax Atomic Hub – co to jest i jak działa? Nawigacja

wax atomic hubWax Atomic Hub jest specjalną platformą, w ramach której można tworzyć własne „cyfrowe dobra” w postaci kolekcji różnych NFT. Dodatkowo można je tutaj również sprzedawać oraz kupować od innych użytkowników. To swojego rodzaju pośrednik, który w prosty sposób łączy osoby zainteresowane kupnem NFT (Non Fungible Tokens) z osobami, które je tworzą.

Tego rodzaju platform jest dzisiaj w sieci wiele. Każda z nich pozwala na zakup i sprzedaż NFT zaprogramowanych na różnych blockchainach.

Dla przykładu, korzystając właśnie z tytułowej, można stać się posiadaczem wszech dóbr cyfrowych opartych na blockchainie Wax. Nie kupisz tu kart NFT do grania np. w gry bazujące na Ethereum ani na Binance Smart Chain, ale te, które są postawione na Wax – jak najbardziej!

Jakie NFT można kupić na Wax Atomic Hub?

Poprzez w/w platformę można kupić ponad sto różnych NFT (obrazeczków kolekcjonerskich, które coś symbolizują lub do czegoś służą). O tym czym są NFT pisałam już tutaj (sprawdź koniecznie!).

waxatomichub

Osobiście, zaczęłam się interesować tą tematyką i samą platformą przy okazji wejścia w grę Alienworlds , do której potrzebne mi były konkretne „gadżety”. Rzeczy te mogłam kupić właśnie tutaj.

Przykładowe NFT do kupienia na stronie to w większości karty służące do dwóch celów.

 • Pierwszy: gry na których można zarabiać (np. Alienworlds, Colonize Mars czy Train of The Century)
 • Drugi: kolekcje, które można zbierać i się nimi wymieniać. Moim zdaniem te drugie to… niefunkcjonalne badziewie, pomijając karty wypuszczone na rynek przez np. znanych aktorów czy piosenkarzy. Haczyk w tej opcji jest taki, że i Ty i ja, możemy sobie taką kolekcję stworzyć i sprzedawać pod jakąś bajeczną historią (papka marketingowa). Kupujący kupi, ale nic z tego miał nie będzie, dlatego osobiście – unikam wchodzenia w kolekcje. Chociaż być może nie mam w sobie żyłki prawdziwego zbieracza i stąd taka opinia. Mogę się też mylić, albo sens kolekcjonowania zrozumiem za parę lat. Na tę chwilę jednak – nie rozumiem.

Jak kupować i sprzedawać na platformie?

Bycie czynnym uczestnikiem tego rynku i możliwość kupowania czy sprzedawania NFT należy zacząć od wejścia w posiadanie kryptowaluty Wax. Jak wspomniałam wcześniej, Wax Atomic Hub oparty jest na blockchainie Wax i wszystkie transakcje wykonuje się właśnie tą kryptowalutą. Można ją kupić na giełdzie KuCoin, Bittrex czy Binance, ale i bezpośrednio z poziomu portfela powiązanego z tą platformą.

Zakładamy darmowe konto tutaj: https://wallet.wax.io/ i przechodzimy do zakładki Buy WaxP.

waxatomichub

Dalej system pokaże nam możliwości kupna. U góry znajdziesz giełdy kryptowalut notujące Wax.

Na dole opcję zakupu kartą.

waxatomichub

Wybierając pośrednika MoonPay musisz liczyć się z tym, że:

 • Pierwszy zakup trwa nawet 7 dni (wiem, wiem, to zabawne bo przecież płacisz kartą, ale tyle się czeka)
 • Kolejne zakupy lecą piorunem (od kilku do kilkunastu minut max)
 • Mniejsze zakupy można zrobić bez weryfikacji
 • Jeśli w miesiącu kupisz za więcej niż 100-120$ to system każe Ci się zweryfikować. To standard: zapobieganie praniu brudnych pieniędzy, wyłudzeniom itd.

Zakupy NFT – nawigacja

Gdy na Twoim koncie będą już WAX-y, możesz zacząć kupować i sprzedawać NFT na WaxAtomicHub. Na screenie niżej: BUY – kupujesz (obok widoczna cena), SELL NFT (sprzedajesz), prawy górny róg – tu widzisz saldo swojego konta.

waxatomichub

Jak stworzyć tu własne NFT?

W ramach platformy możesz też w kilka minut stworzyć własne karty NFT oparte na WAX. Może to być kolekcja dzieł graficznych albo jakiś duperel czy inne badziewie, ale licz się z tym, że za stworzenie jest opłata (minimalna) no i że Twojego cyfrowego dzieła może nikt nie kupić 🙂

Natomiast jeśli masz dobry pomysł, plan, albo tworzysz grę, którą chcesz oprzeć na WAX, to dobrze trafiłeś! Uważne zaprojektowanie całej kolekcji NFT może dać Ci zastrzyk gotówki do wdrożenia w życie Twojej wizji. Większość firm działa tu w ten sposób: zanim stworzą grę, wypuszczają na rynek gadżety do niej. Budują historię, pokazują plany i zbierają środki. Potencjalni przyszli gracze mają dzięki temu zestawy akcesoriów do danej gry w dobrej cenie, a programiści pieniądze na rozwój.

waxatomichub

W zakładce NFT Creator znajdziesz przycisk do tworzenia swojego cyfrowego dobra, czyli „karty”. System jest super intuicyjny, krok po kroku prowadzi przez tworzenie kolekcji głównych, podkolekcji, kart, dodatków itd. Na niebieskim pasku znajdziesz instrukcje, które warto poczytać. Znajdziesz tu informacje o tym co zrobić, żeby WaxAtomicHub zweryfikował Cię jaką porządną firmę, ale i szereg innych ciekawostek.

Dla zabawy spróbowałam sobie stworzyć taką kolekcję NFT (w moim przypadku to było testowe badziewie) – bez specjalnej wiedzy i kosztem niecałych 3 USD zajęło mi to może z pół godziny. To naprawdę nie jest trudne!

Ryzyko i zagrożenia zakupowe

Na co zwrócić uwagę, żeby podczas pierwszych zakupów nie wpaść na minę?

 • Sprawdź co kupujesz. Zastanów się czy to gra czy kolekcja i pomyśl nad jej szansami na zysk. Przejrzyj opis projektu, założenia, cele. Nie kupuj tylko dlatego, że coś jest tanie.
 • Only Whitelisted NFT (patrz foto niżej) – to projekty którą są na tzw. białej liście. Sprawdzone przez platformę i sensowne. Jeśli parafka jest zaznaczona, tak jak widzisz to na zdjęciu, to wyświetlą Ci się tylko takie projekty. Jeśli ją odhaczysz, to zobaczysz wszystko łącznie np. z moim testowym badziewiem, które stworzyłam i które jest bezwartościowe. Tutaj naprawdę warto uważać.
 • Lista wysuwana (patrz zdjęcie niżej) – wybierz sposób segregowania wyników. Domyślnie Wax Atomic Hub zaznacza tu „od najnowszych”, a to może być pułapka! Zdecydowanie lepiej wybrać „od najtańszych” wtedy pojawi Ci się np. sto kart NFT danej gry, ale od tych, które ktoś opycha max tanio. Po co przepłacać?

waxatomichub

Na koniec dodam jeszcze, że przed startem takiej zabawy w kupowanie, tworzenie czy sprzedaż NFT, warto o tym rynku trochę więcej poczytać. Jest on dość spompowany i nigdy nie wiadomo, czy ani kiedy fala jego popularności się skończy i zacznie szorować dno.

.

.

WAŻNE:

Pamiętaj! Ten artykuł, jak i cały blog, mój fanpage, filmy video czy inne materiały, które tu znajdujesz NIE są poradą inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19.10.2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Ta treść ma charakter informacyjno- edukacyjny i jest wyłącznie wyrazem moich osobistych doświadczeń. Nie mniej jednak prezentowane treści mogą być pomocne w zarabianiu, ale nie stanowią one porad inwestycyjnych i nie dają żadnej gwarancji, że robiąc to, co ja – zarobisz. Żadna z instrukcji, opowieści blogowych czy żaden z moich artykułów nie daje gwarancji zysku ani chociażby odzyskania wpłaconych pieniędzy.
Nic o czym tu piszę nie jest gwarantowane ani przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ani przez jakąkolwiek instytucję lub firmę. Miej to na uwadze, ponieważ możesz stracić! Jeśli planujesz zrobić cokolwiek podobnego do tego, co robię ja: miej świadomość 100% ryzyka utraty pieniędzy i jeśli nie jesteś na to gotowy – nie podejmuj tego ryzyka!

2 komentarze

 • Fajnie opisane. Brak jednak informacji, co zrobić aby po zakupie kart połączyć je z grą

  • Wejść na stronę danej gry i działać wg jej instrukcji:)
   Wax Atomic Hub to giełda gdzie można kupić karty NFT, ale docelowe gry mają swoje strony osobno i tam trzeba każdorazowo szukać informacji, jak grać 🙂